Architektura MuratorKonkursyZabytkowa architektura Małopolski w 3D

Zabytkowa architektura Małopolski w 3D

Trójwymiarowe modele zabytków architektury ze Szlaku Małopolskiej Architektury Drewnianej w zamian za bardzo atrakcyjne nagrody – od notebooka i iPada po programy do projektowania w 3D. Tak w skrócie można opisać konkurs Wirtualne Zamki adresowany do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Możliwość wykazania swoich umiejętności w modelowania 3D w darmowym programie Google SketchUp trzeci raz z rzędu proponuje Wydział Informatyki WSB-NLU w Nowym Sączu, w tym roku wspólnie z Parkiem Technologicznym – Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu.

Ogólnopolski konkurs pod nazwą Wirtualne-Zamki organizowany jest od września 2007 roku. Odbyły się dwie edycje, które zgromadziły uczestników z całego kraju. Wybrane prace konkursowe można zobaczyć na stronie internetowej www.wirtualne-zamki.pl oraz na stronie społecznościowej Wirtualne-Zamki na Facebooku.

„Szlakiem Małopolskiej Architektury Drewnianej”
Trzecia edycja 2011 odbywa się pod hasłem: „Szlakiem Małopolskiej Architektury Drewnianej”. Patronują jej Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Diecezja Tarnowska. Uczestnicy konkursu mają za zadanie opisać i „zamodelować” jeden z blisko 250 obiektów architektury drewnianej znajdujących się na terenie województwa małopolskiego. Na „Szlaku Architektury Drewnianej”, który powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego znajdują się między innymi malownicze kościoły, piękne cerkwie, dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Przyjemne z pożytecznym
Cel, jaki sobie stawiamy organizując konkurs, to zmotywowanie młodzieży, na co dzień bardzo zaprzyjaźnionej z komputerem, do poznawania i przyjrzenia się unikalnym walorom turystycznym Małopolski. Zwycięzcy Konkursu wykazują się nie tylko umiejętnościami komputerowego modelowania obiektów architektonicznych, ale również zdolnościami artystycznymi, znajomością historii, legend i okolic wybranego obiektu. Konkurs to także integracja środowiska młodych ludzi o podobnych zainteresowaniach - mówi Janusz Mazur, koordynator Projektu.

Na zwycięzców konkursu (nagrodzonych zostanie pierwszych dziesięć miejsc) czekają cenne nagrody: notebook, netbook, iPad, iPody, a także oprogramowanie do tworzenia grafiki trójwymiarowej (Strata Foto 3D, Rhinoceros 3D EDU) oraz sprzęt wspomagający tą pracę (3D SpaceNavigator).

Zyskują uczestnicy konkursu, ale nie tylko. Prace konkursowe budują bazę modeli cennych zabytków w rzeczywistości rozsianych na dużym obszarze, a w świecie wirtualnym dostępnych w jednym miejscu. Możliwość interakcyjnego oglądania, a więc zajrzenia w każdy zakamarek modelu, włączając w to jego otoczenie, staje się jednym ze sposobów skłonienia turystów do dalszego poznawania obiektów, już w rzeczywistości – mówi Krzysztof Wnęk prezes Parku Technologicznego – Miasteczko Multimedialne, które jest współorganizatorem Konkursu. Szlak Architektury Drewnianej Małopolski stworzony na bazie nadesłanych modeli będzie dostępny również na stronie Parku Technologicznego – Miasteczko Multimedialne. Poprzez ten projekt chcemy pokazać w jaki sposób, wykorzystując nowe technologie, można prezentować kulturowe dziedzictwo – dodaje Krzysztof Wnęk

Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na forum strony www.wirtualne-zamki.pl do 30 kwietnia 2011 roku.
Więcej szczegółów na temat konkursu na stronie www.wirtualne-zamki.pl
Janusz Mazur – koordynator Konkursu, e-mail:
jmazur@wsb-nlu.edu.pl

***
We wrześniu 2010 roku ruszyła budowa budynków Parku Technologicznego – Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu, czyli kompleksu laboratoriów, biur i pracowni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do prowadzenia prac badawczo rozwojowych oraz realizacji projektów w zakresie multimediów i IT. Na terenie Parku zostanie udostępniona powierzchnia biurowa do prowadzenia codziennej działalności firm na potrzebę projektów realizowanych w ramach Miasteczka Multimedialnego. Budynki Parku Technologicznego wraz z Centrum Badawczo-Rozwojowym zostaną oddane do użytku we wrześniu 2012 roku, jednak już teraz wdrażane są działania niewymagające istnienia kompletnej infrastruktury. Łączna powierzchnia budynków będzie wynosić 12 tys. m2

Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022 Tematem tegorocznej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej będzie ochrona zabytkowej architektury drewnianej. W programie m.in. warsztaty ciesielskie, wycieczki terenowe i prezentacje, w tym osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, Lipowca w Augustowie i świdermajerów na linii otwockiej.
Ślad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW Jaka jest różnica między śladem węglowym budynków z drewna i z betonu? W jaki sposób uwzględniać poziom emisji gazów cieplarnianych w architekturze? I czy budownictwo drewniane naprawdę może przyczynić się do ich redukcji? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji Ślad węglowy w budownictwie.
Zespół szkół średnich w Klaus Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie