Architektura MuratorKonkursyZnamy wyniki konkursu na koncepcję zespołu kolumbariów na cmentarzu w Radomiu

Znamy wyniki konkursu na koncepcję zespołu kolumbariów na cmentarzu w Radomiu

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 23 października w Radomiu. Zwycięski projekt zbiorowego grobowca powstał w biurze BDR Architekci.

Koncepcja zespołu kolumbariów na cmentarzu w Radomiu
Fot.: BDR Architekci - materiały prasowe

Spośród ośmiu prac konkursowych, jury przyznało pierwszej miejsce warszawskiej pracowni BDR Architekci - główną nagrodą jest opracowanie dokumentacji projektowej. Drugie miejsce zajęła Rewizja z Wrocławia, otrzymując 5 tysięcy złotych. Trzecie miejsce i nagroda 2 tysięcy złotych przypadła projektowi Rafała Sokołowskiego z Pabianic.

Zadanie projektowe dotyczyło opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu nowych kolumbariów na cmentarzu komunalnym. Nekropolia, będąca jedną z największych w Polsce, usytuowana jest w północnej części Radomia. Na powierzchni 30 hektarów znajduje się 30 tysięcy grobów, a w każdym roku przybywa 1000 kolejnych.

Głównym wymogiem, który musiały spełniać prace konkursowe, była możliwość realizacji projektu w kilku etapach. Wynika to z kwestii finansowania projektu. BDR Architekci przyjęli budowę dwóch kolumbariów i modernizacji elewacji istniejącej chłodni w pierwszym etapie. W kolejnych etapach zrealizowana ma być budowa czterech następnych grobowców. Program zakłada stworzenie 2000 nisz i zamknięcie centralnego placu komnatami cmentarnymi i bryłą chłodni. Przestrzeń ta ma się stać miejscem obrzędów pogrzebowych.

Jak przyznają projektanci: Założeniem przy projektowaniu upamiętnienia było przywrócenie centralnej kompozycji cmentarza. Zrealizowano to założenie poprzez nowe zakończenie głównej osi prowadzącej od bramy wejściowej do sali niezrealizowanej kaplicy cmentarnej. W jej miejsce zaprojektowano plac cmentarny kończący główną oś kompozycyjną. Pozostałe osie kompozycyjne zostały zakończone mniejszymi placami, otwartymi na przestrzeń cmentarza. Kompozycję dopełniają pola zieleni opływające prostopadłościenne bloki kolumbariów. Główna oś kompozycyjna została obsadzona aleją drzew.

Dokumentacja projektowa będzie gotowa w 2018 roku. Rozpoczęcie budowy kolumbariów przewidziano na 2019 rok.

Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.