Architektura MuratorKrytyka16. Biennale Architektury w Wenecji

16. Biennale Architektury w Wenecji

Temat tegorocznej edycji biennale brzmi FREESPACE i odnosi się do architektury szczodrej i demokratycznej. W polskim pawilonie zobaczymy projekt Amplifikacja natury autorstwa grupy Centrala, nawiązujący do głównego hasła poprzez ukazanie relacji człowieka, architektury i natury

biennale
NA GÓRSKIM SZLAKU; FOT. ZUZANNA KACPEREK-KARETTA

Założenia tegorocznego biennale architektury

FREESPACE zawiera w sobie szczodrość ducha i poczucie człowieczeństwa, wartości będące sednem architektury, koncentrujące się na istocie przestrzeni samej w sobie.

FREESPACE skupia się na tym, jak architektura może podarować nową przestrzeń tym, którzy jej używają, oraz spełnić niewyartykułowane życzenia innych.

FREESPACE świętuje zdolność architektury do znajdowania w każdym projekcie nieprzewidzianych pokładów szczodrości – nawet w najbardziej prywatnych, wykluczających czy ograniczonych komercyjnie kontekstach.

FREESPACE daje możliwość skupienia się na tym, co dostajemy od przyrody – świetle słońca i księżyca, powietrzu, grawitacji, materiałach – zasobach naturalnych i stworzonych ręką ludzką.

FREESPACE zachęca do krytycznego podejścia, rozwijania nowych sposobów patrzenia na świat, szukania rozwiązań tam, gdzie misją architektury jest zapewnienie pomyślności i godności każdego mieszkańca naszej kruchej planety.

FREESPACE to przestrzeń otwierająca możliwości, demokratyczna, niezaprogramowana.

FREESPACE zawiera w sobie wolność wyobraźni, przestrzeń czasu i pamięci, która łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zbudowaną na warstwach dziedzictwa kulturowego, splatając to, co archaiczne i współczesne. (Manifest Kuratorek, czerwiec 2017)

Tagi:
MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Wydarzenia Tallińskiego Biennale Architektury. Open Call Organizatorzy TAB 2019 – Tallinn Architecture Biennale czekają na propozycje wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Pomysły nadsyłać mogą architekci, urbaniści, artyści, ale i zainteresowani specjaliści innych dziedzin.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Polska na London Design Biennale – znamy założenia zwycięskiej wystawy Na London Design Biennale Polskę reprezentować będzie wystawa A Matter of Things, przygotowana przez Małgorzatę Wesołowską, projektantkę, badaczkę, niegdyś współpracowniczkę „Architektury-murator”. Międzynarodowa publiczność zobaczy obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu przez ostatnie sto lat.
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta.