„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami

i

Autor: Archiwum Architektury

„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami

2022-05-18 20:00

„Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.

Cykl wywiadów Agaty Twardoch z wybitnymi architektkami rozpoczął się z inicjatywy autorki na łamach miesięcznika „Architektura-murator”. Rozmowy te publikowaliśmy w latach 2020–2021. Teraz, zebrane w jednym tomie i uzupełnione o kolejne, ukazały się nakładem Wydawnictwa W.A.B. W rozmowach z Agatą Twardoch reprezentantki branży architektonicznej opowiadają m.in. o swojej edukacji i karierze w świecie, w którego centrum wciąż stawiany jest mężczyzna, o tym, jak patriarchalne stereotypy wpływają na ich zawodową codzienność. Poruszają temat kobiecego spojrzenia na architekturę i szukają odpowiedzi na pytanie, czy kobiety zaprojektują lepsze miasta.„Architektki” to nie jest kolejna książka pokazująca światu, że kobietom jest gorzej. To książka, która powstała, żeby wzmocnić kobiece wzorce branży architektonicznej i pokazać, jak wiele jest architektek, urbanistek i ekspertek związanych z kreowaniem środowiska architektonicznego zasługujących na to, by świat zobaczył ich osiągnięcia. I z ambicji sfeminizowania dyskursu architektonicznego. Po lekturze „Architektek” miałam w głowie tylko jedną myśl – w końcu ktoś przelał na papier wszystko to, co odczuwałam, pracując w zawodzie i później obserwując rynek z boku. Bardzo cieszę się, że powstała ta książka, bo jest wypowiedzeniem wszystkiego tego, czego potrzebujemy, by tworzyć lepsze miejsca do życia – komentuje Magdalena Milert, autorka bloga PIEING.Mądre i wrażliwe, inspirujące i odważne. Bohaterki książki walczą o swoje miejsce w rzekomo męskiej branży, ale przede wszystkim o lepszą przestrzeń dla wszystkich. Jeśli jeszcze ich nie znacie, to najwyższy czas poznać – zachęca z kolei do lektury Grzegorz Piątek, krytyk architektoniczny i autor.

Dziewiętnaście rozmów z 24 kobietami autorka podzieliła na cztery główne części: Miasta, gdzie prezentuje urbanistki, ale też zamieszcza rozmowę z socjolożką, Budynki – gdzie rozmawia z kobietami, które na co dzień zajmują się projektowaniem architektonicznym, w części trzeciej Obok - przedstawia bohaterki, które nie mieszczą się w prostym podziale na architekturę i urbanistykę i które mają w ramach architektury bardzo konkretne, wykraczające poza standard, zainteresowania i wreszcie część czwarta Słowa to rozmowy z architektkami, które rzeczywistość kształtują raczej za pomocą zdań, badań i edukacji niż samodzielnie wykonywanych projektów.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ