Architektura MuratorKrytykaArchitektura w drodze

Architektura w drodze

Wydana przez Phaidon książka Mobitecture: Architecture on the Move to szeroki przegląd architektury pozbawionej fundamentów.

Architektura w drodze
Mobitecture: Architecture on the Move, Phaidon, 2017

Nadmuchiwane, pływające, składane – pomimo ogromnej różnorodności obiekty zebrane w książce Mobitecture: Architecture on the Move, mają jedną cechę wspólną: wszystkie są mobilne. Na 320 stronach i 250 zdjęciach ukazano konstrukcje przeznaczone do mieszkania, pracy, wypoczynku, podróżowania, zabawy dla rozmaitych lokalizacji – do miasta, na pustynię i na wodę. Ich różnorodność ukazuje wolność eksperymentowania z materiałami, skalą, kolorem i formą, której można pozazdrościć projektantom. Bogaty materiał podzielono na osiem rozdziałów – Człowiek, Bez kół, Jedno i dwa koła, Trzy koła, Cztery koła, 5 i więcej kół, Sanie+, Woda. Każdemu z projektów towarzyszy opis, informacja o autorze, kraju pochodzenia oraz dacie powstania. Umieszczone obok obiektów symbole dostarczają dodatkowych informacji o tym, dla ilu osób dana konstrukcja jest przeznaczona, w jaki sposób się porusza oraz z jakich materiałów została wykonana. Czas wydania książki nie jest przypadkowy – w niestabilnych czasach migracji i katastrof naturalnych zapotrzebowanie na tymczasową architekturę rośnie. Świadczyć o tym mogą wystawy organizowane w muzeach architektury (Does Permanence Matter? Ephemeral Urbanism, Muzeum Architektury Uniwersytetu Technicznego w Monachium, do 18 marca 2018), lecz także nagrody, przyznawane projektom przeznaczonym do tymczasowego użytku, jak choćby nagroda Beazley Design of the Year przyznana projektowi The Better Shelter, stworzonemu przez Fundację IKEA we współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców UNHCR. Mobilna architektura nie jest więc tylko wyrazem utopii wolności, lecz przede wszystkim niestabilności naszych czasów. Autorką kompendium jest Rebecca Roke, która ma na swoim koncie m.in. bestsellerową Nanotecture, poświęconą architekturze w najmniejszej skali.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.