Architektura MuratorKrytykaBarbara Zbroja, Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki, ludzie, historia

Barbara Zbroja, Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki, ludzie, historia

Kraków okresu międzywojennego oparł się triumfalizmowi funkcjonalizmu stylu międzynarodowego. W zamian stworzył szkołę z własnym językiem architektonicznym, której twórcy nie zapomnieli o wartościach wynikających z kontynuacji – recenzja Marka Dunikowskiego.

Barbara Zbroja, Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki, ludzie, historia
Barbara Zbroja, Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki, ludzie, historia, Wysoki Zamek 2013

Kraków jest jednym z niewielu miast polskich, które przetrwały drugą wojnę światową bez wielkich zniszczeń. Możemy tu oglądać i dotykać w oryginale historyczną architekturę – od tej romańskiej po zaprojektowaną całkiem niedawno. „Standardowe” zabytki – Wzgórze Wawelskie, Bazylikę Mariacką czy Sukiennice – zna każdy przybysz. Jednak krakowska architektura międzywojenna, która ma, moim zdaniem, szczególne walory, nadal chyba nie jest odpowiednio doceniana.

Być może wynika to z nieobiektywnego patriotyzmu lokalnego, ale uważam krakowski modernizm tego okresu za najciekawszy w Polsce. Powstał on na bazie historyzmu, przez który wyrażano narodowo-patriotyczne przesłanie. Kraków okresu międzywojennego, w odróżnieniu od Warszawy, Katowic czy Gdyni, oparł się triumfalizmowi funkcjonalizmu stylu międzynarodowego. Oczywiście, w związku z tym nie wyznaczał ścieżek awangardy polskiego modernizmu. W zamian za to stworzył w latach 20. szkołę krakowską z własnym językiem architektonicznym. Szkoła krakowska to unikalne spotkanie dziedzictwa z nowoczesnością. Udana kreacja, której twórcy nie zapomnieli o wartościach wynikających z kontynuacji. Dzięki takim architektom, jak Wacław Krzyżanowski, Stefan Żeleński, Ludwik Wojtyczko, Tadeusz Stryjeński czy Adolf Szyszko-Bohusz, ja osobiście jestem dumny, że pracuję w tym samym zawodzie i w tym samym miejscu.

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.