Książki dotykające spraw związanych z przestrzenią i architekturą dzielę na dwa typy: takie, w których w większości oglądam ilustracje oraz takie, które czytam, a ilustracje są drugorzędne, w zasadzie zupełnie nie przeszkadza mi jak ich nie ma, ponieważ trzeba wtedy uruchomić wyobraźnię, nawet jeśli jej projekcja nie jest zgodna z zamierzeniem autora. Building Berlin to zdecydowanie książka reprezentująca typ pierwszy.
Jest to po prostu zbiór ilustracji najnowszych realizacji w stolicy Niemiec oraz projektów berlińskich pracowni zrealizowanych poza Berlinem. Obiekty zostały pogrupowane według funkcji, co ułatwia przeglądanie i szybki powrót do lektury w każdej z grup.
Książka jest dla mnie interesująca z uwagi na kilka niezwykle ciekawych architektonicznie przykładów, takich jak budynki mieszkalne w Berlinie przy Ritterstrasse 50 i Schweibusserstrasse 42-44, ale także z tego powodu, że stanowi przegląd zrealizowanych obiektów z lat 2012-2013. Za tym idzie możliwość refleksji i postawienia pytań o nowy styl lub modę w architekturze, a także – jak się mają nasze rodzime realizacje w stosunku do opublikowanych w książce?
Moja osobista refleksja jest taka, że wspólną cechą większości budynków berlińskich, z wyjątkiem kilku domów indywidualnych, w których z natury rzeczy odciśnięte są subiektywne oczekiwania właścicieli, jest duża skromność i umiar. To wartości nie do przecenienia zwłaszcza we współczesnym polskim krajobrazie architektonicznym, stąd choćby z tych przyczyn gorąco polecam lekturę.