Architektura MuratorKrytykaCykl Pierwsze w Polsce

Cykl Pierwsze w Polsce

O przełomowych budynkach w historii polskiej architektury pisali dla nas wybitni znawcy, badacze, historycy i architekci. Z okazji jubileuszu specjalnie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu przygotowaliśmy bezpłatną publikację, zawierającą pełny cykl 28 najbardziej awangardowych realizacji w Polsce.

Cykl Pierwsze w Polsce

Kiedy mówimy o polskiej, rodzimej czy narodowej architekturze, najczęściej odnosimy się do tradycji, jakże dawno temu ugruntowanych książką Czy mamy polską architekturę? Stefana Szyllera. Jak zauważa Małgorzata Omilanowska w dziele poświęconym temu architektowi, na przełomie XVIII i XIX wieku na fali historyzmu ideologicznie najistotniejszym aspektem w architekturze była potrzeba zaznaczenia swej odrębności narodowej, a w Polsce, podobnie jak i w innych krajach, poszukiwania stylu narodowego skoncentrowały się na sięganiu do dwóch wzorców w okresie późnego historyzmu do własnego dziedzictwa architektonicznego, a wraz ze wzrostem zainteresowania etnografią także do rodzimej sztuki ludowej. Wielu badaczy, historyków i architektów do dziś postrzega wartości rodzimej architektury w tych kategoriach. Ale polska architektura ma też swoje oblicze awangardowe. To projektowanie w poszukiwaniu innowacji, eksperymentu, będące odpowiedzią na społeczne, ekonomiczne, techniczne czy ekologiczne wyzwania. Takiej architekturze poświęciliśmy cykl PIERWSZE W POLSCE. O przełomowych budynkach w historii polskiej architektury specjalnie dla „Architektury-murator” pisali w latach 2011-2015 wybitni znawcy, badacze, historycy i architekci: Irma Kozina, Hanna Faryna-Paszkiewicz, Maciej Czarnecki, Łukasz Wojciechowski.

Czy takie budowle, nowe idee, śmiałe wizje pojawiają się współcześnie? Które pracownie, uczelnie poszerzają pole eksperymentu w architekturze? Odpowiedzi na te pytania redakcja „Architektury-murator” poszukiwała w 2017 roku, organizując konkurs „Innowacje w architekturze”. I choć jury dostrzegło wówczas ogromny potencjał polskich pracowni biorących udział w konkursie, jednak nie wskazało przykładu polskiego biura, które mogłoby stanowić punkt odniesienia w rozwijaniu innowacji w rozumieniu globalnym. Tak więc wszystko jeszcze przed nami.

Pobierz dodatek Pierwsze w Polsce w wersji .pdf.

Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m” Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów i polskiej architektury. Nagrodę dla Realizacja 25-lecia przyznano Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Podsumowanie 25-lecia „A-m” – dyskusja z udziałem Marty Thorne, Ivana Blasiego, Denisa Leontieva i Mirosława Bałki Zwieńczeniem naszego jubileuszu będzie uroczysta gala, która przywoła architektoniczne wspomnienia 25-lecia i będzie okazją do spojrzenia w przyszłość. Podczas tego wydarzenia odbędzie się międzynarodowa dyskusja z udziałem Marty Thorne, dyrektorki najważniejszej na świecie architektonicznej nagrody Pritzker Prize, Ivana Blasiego z Fundacji im. Miesa van der Rohe i Denisa Leontieva ze Striełki KB w Moskwie, którą poprowadzi Mirosław Bałka.
Osobowości 25-lecia: wyniki plebiscytu Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja wraz z kilkunastoma instytucjami postanowiła wskazać 250 postaci, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza wywarły znaczący wpływ na kształt architektury w Polsce i jej promocję. Na wytypowanych w ten sposób twórców można było głosować w 10 kategoriach. Oto zwycięzcy.
Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach W ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” na warszawskich bulwarach będzie można zobaczyć wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”. Wernisaż już 24 września.
Cykl Zawód architekt W comiesięcznym cyklu Zawód architekt opublikowaliśmy dotychczas 92 rozmowy z najbardziej znaczącymi projektantami w Polsce. Z okazji jubileuszu udostępniamy ten zbiór wszystkim zarejestrowanym użytkownikom serwisu! Dowiedz się więcej o postawach, dążeniach i poglądach autorów najciekawszych polskich realizacji.