How to Make a Japanese House

i

Autor: Archiwum Architektury Cathelijne Nuijsink, How To Make A Japanese House, NAI Publishers 2012

How to Make a Japanese House

2018-11-05 14:33

Rozmowy prowadzone przez Cathelijne Nuijsink skupiają się przede wszystkim na inspiracjach i ideach istotnych w pracy dalekowschodnich architektów. Kengo Kuma, Jun Aoki, Junya Ishigami, Sou Fujimoto, Ryuji Nakamura, Hideyuki Nakayama, Ryue Nishizawa czy Kazuyo Sejima mówią o swoich odczuciach oraz o tym, w jaki sposób przekuwają własne myśli w namacalne tworzywo budynku – recenzja Jacka Krycha.

W serii wywiadów Cathelijne Nuijsink, autorka i korespondentka branżowych europejskich magazynów architektonicznych oraz wieloletnia rezydentka w kraju kwitnącej wiśni, pyta japońskich architektów o genezę powstania ich dzieł.

Reprezentanci trzech generacji projektantów urodzonych w latach 50., 60. i 70. dwudziestego wieku – gwiazdy oraz wschodzące nadzieje architektury – przedstawiają w książce How to Make a Japanese House swoje przemyślenia towarzyszące narodzinom i realizacji projektów wybranych domów jednorodzinnych. To rozmowy, które skupiają się przede wszystkim na inspiracjach i ideach istotnych w pracy dalekowschodnich architektów. Kengo Kuma, Jun Aoki, Junya Ishigami, Sou Fujimoto, Ryuji Nakamura, Hideyuki Nakayama, Ryue Nishizawa czy Kazuyo Sejima mówią o swoich odczuciach oraz o tym, w jaki sposób przekuwają własne myśli w namacalne tworzywo każdego z dwudziestu jeden zaprezentowanych budynków. Tłumaczą, rozkładając na czynniki pierwsze, poszczególne aspekty architektury domu, zarówno materialne, jak i ideowe. Jasno i bez wątpliwości wykładają logikę stworzonej przez siebie przestrzeni. Wnikliwe i trafne pytania autorki zachęcają, a jednocześnie zmuszają projektantów do wyjawienia przemyśleń oraz wytłumaczenia przyświecających im celów. Wypowiedziane sentencje zapadają w pamięć, a do lektury wciąż się wraca.