Industrialna perełka śląskiej architektury kolejowej dostanie nowe życie

Wiadomo już, kto wyremontuje zabytkową nastawnię kolejową w Bytomiu. Industrialną perełkę kolejowej architektury Śląska odnowi firma PORR. Zrobi to za 1,1 mln zł. Nastawnia od 2021 roku jest wpisana do rejestru zabytków.

Spis treści

  1. Nastawnia bramowa w Bytomiu - unikatowa
  2. Nastawnia kolejowa w Bytomiu wpisana do rejestru zabytków
  3. Remont zabytkowej nastawni kolejowej w Bytomiu
  4. PORR wyremontuje zabytkową nastawnię w Bytomiu

Nastawnia bramowa w Bytomiu - unikatowa

Takiej nastawni kolejowej można pozazdrościć Bytomiowi. Zabytkowa nastawnia kolejowa w Bytomiu to unikat w Polsce. Jedyny podobny obiekt tego typu znajduje się w Gdańsku Wrzeszczu.

Powstała w latach 30. ubiegłego wieku. Wówczas Bytom znajdował się jeszcze w granicach Niemiec. To ciekawy Budynek o dwubryłowej formie, wzniesiony na rzucie litery „T”, wybudowany w stylu modernistycznym i reprezentujący konwencję okrętową, charakterystyczną dla lat 30. XX wieku.

Wiadukt bez dojazdów w Ursusie w końcu „ożyje”. Jest wykonawca drogi dojazdowej do niego

Niższa bryła jest jednokondygnacyjna i pozbawiona detali architektonicznych. Tam mieszczą się pomieszczenia warsztatowo-techniczne, natomiast w półkoliście zakończonej, nadwieszonej nad torami i wspartej na stalowym filarze bryle wyższej, w tzw. nastawnicowni znajdują się pulpity nastawcze do sterowania ruchem.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Nastawnia kolejowa w Bytomiu wpisana do rejestru zabytków

Właśnie nadwieszona stalowa część budynku modernistycznej bramowej nastawni kolejowej „Bt” z półkolistym zakończeniem, stalowe filary i suwakowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym będące wyposażeniem nastawni, zostały wpisane do rejestru zabytków w 2021 roku.

Zgodnie z planami modernizacyjnymi linii kolejowej nr 131 obiekt miał zostać wyburzony, jednak z wnioskami o jego wpisanie do wojewódzkiego rejestru zabytków wystąpili bytomscy społecznicy ze Stowarzyszenia „Miasto dla Mieszkańców” i Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.Udało się uratować obiekt.

Wielki aquapark ze stokiem narciarskim na dachu powstanie w Krynicy-Zdroju

Remont zabytkowej nastawni kolejowej w Bytomiu

Konstrukcja stalowa zabytkowej nastawni w Bytomiu zostanie oczyszczona i odmalowana. Wykonana będzie renowacja elewacji i dachu. Okna i drzwi zostaną wymienione na nowe. We wnętrzu obiektu przeprowadzone będą prace remontowe. Montaż nowego oświetlenia zewnętrznego sprawi, że w nocy nastawnia będzie podświetlona. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 r. Zakres robót został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace będą finansowane ze środków własnych.

Nastawnia jest ważną częścią stacji Bytom i po przeprowadzonych przez PLK SA pracach, ponownie stanie się wizytówką stacji.

Nastawnia działała do września 2022 r., potem – w czasie prowadzonych prac modernizacyjnych na stacji Bytom – jej funkcję przejęła inna nastawnia.

PORR wyremontuje zabytkową nastawnię w Bytomiu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w ostatnich dniach marca 2024 roku umowę z firmą PORR obejmującą remont budynku dawnej nastawni bramowej Bt w stacji Bytom. Wartość prac to 1,1 mln zł netto, finansowanie ze środków własnych. Zakończenie zadania planowane jest do końca 2024 r.

Czytaj też: