Kreatywność i design w kontekście zrównoważonego rozwoju

i

Autor: Archiwum Architektury Recepcja w budynku dawnej elektrowni St James w Singapurze, obecnie siedziba firmy Dyson; fot. serwis prasowy

Innowacje

Kreatywność i design w kontekście zrównoważonego rozwoju

2023-03-28 19:40 Materiał sponsorowany

Kreatywność to postawa, ale także proces, którego efektem jest powstawanie nowych idei i rozwiązań pod każdym kątem wyjątkowych. Kreatywne myślenie, które nieodzownie łączy się z odwagą do przekraczania granic i zmiany nawyków, ale również z wytrwałością, stoi u podstaw każdego wynalazku i każdej innowacji.

Zdolność kreatywnego myślenia jest uniwersalną i naturalną cechą każdego umysłu, oczywiście nie zawsze w pełni wykorzystywaną. Można jednak ją wzmacniać, aby umiejętnie łączyć to, co wydaje się nie do połączenia, znajdować nowe zastosowania dla dobrze znanych rzeczy szukając nieodkrytych potencjałów. Myślenie kreatywne to również myślenie projektowe, w którym ciekawość i niezależność poznawcza mają bardzo konkretne zadania do wykonania. Przy tworzeniu nowych produktów i usług często wykorzystuje się metodologię myślenia projektowego w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników, czyli design thinking. Poprzez zaangażowanie projektantów już w fazie koncepcji produktu pozwala ono usystematyzować tworzenie innowacji istotnych dla poprawy komfortu życia oraz technicznie i ekonomicznie osiągalnych. Koncentracja na użytkowniku i projektowanie jego ścieżki doświadczeń z produktem, budowanie i testowanie prototypów to potężne narzędzia wykorzystywane przez leaderów w nowych technologiach.

Kreatywność i design w kontekście zrównoważonego rozwoju

i

Autor: Archiwum Architektury Lampa Dyson Solarcycle Morph™; fot. serwis prasowy

Światło pod kontrolą

Ciekawym przykładem myślenia projektowego jest najnowszy produkt marki Dyson, lampa Solarcycle Morph™, która na bieżąco monitoruje światło dzienne i automatycznie dopasowuje się do aktywności użytkowników. Ideą, jaka przyświecała twórcom tego przełomowego rozwiązania, była zmienność naturalnego światła i jej wpływ na aktywność i samopoczucie człowieka. W trakcie procesu projektowego przeanalizowano i przetestowano, w jaki sposób barwa i natężenie światła dziennego generuje emocje, w efekcie czego powstała lampa Dyson Solarcycle Morph™ wyposażona w unikalny system śledzenia światła dziennego Dyson Daylight Tracking. Dzięki zastosowanych w lampie systemach LED zarówno o ciepłej, jak i zimnej barwie, potrafi ona dostosować temperaturę barwową i jasność oświetlenia do bieżących potrzeb użytkownika. Jest doskonałym wyposażeniem nowoczesnych, komfortowych i inteligentnych obiektów, które mają służyć człowiekowi i być w zgodzie z naturalnym rytmem natury. Dyson Solarcycle Morph™ została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi, które oprócz pięknej, minimalistycznej formy, zakładają multifunkcjonalność źródła światła, umożliwiającą dostarczanie przez jedno urządzenie zarówno oświetlenia rozproszonego, skoncentrowanego, punktowego, jak i ambientowego. Jednak sama lampa to nie wszystko. Konstruktorzy Dyson zadbali również o inteligentne sterowanie i możliwość personalizacji ustawień w aplikacji MyDyson. Aplikacja dostosowuje emitowane światło nie tylko do pory dnia, nastroju czy aktywności wykonywanych przez użytkownika, ale także do jego wieku. Wiemy o tym, że osoba 65-letnia może potrzebować nawet do czterech razy więcej światła niż osoba w wieku 20 lat. Dzięki funkcji Age Adjust lampa Dyson Solarcycle Morph™ dopasowuje jasność świecenia do wieku podanego w aplikacji MyDyson. Co równie ważne użytkownik może samodzielnie zaprogramować i utworzyć nawet 20 różnych trybów świecenia, które precyzyjnie będą odpowiadały jego potrzebom.

Kreatywność i design w kontekście zrównoważonego rozwoju

i

Autor: Archiwum Architektury Suszarki do rąk Airblade; fot. serwis prasowy

Komfort i bezpieczeństwo użytkownika

Potrzeby i bezpieczeństwo użytkowników stały się również punktem wyjścia dla opracowania technologii Dyson Airblade, która umożliwia higieniczne suszenie rąk czystym powietrzem w obiektach użyteczności publicznej. W suszarkach do rąk Airblade bezdotykowe czujniki wykrywają dłonie i uruchamiają nawiew powietrza przefiltrowanego filtrem HEPA, który wyłapuje 99,95% cząstek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra. Usuwa on również bakterie i wirusy, jest więc w pełni bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem rekomendowanym do łazienek o dużym natężeniu ruchu. Nie bez znaczenia jest również krótki czas suszenia wynoszący 10-14 sekund, co pomaga usprawnić funkcjonowanie sanitariatów. Dzięki energooszczędnym rozwiązaniom Dyson Airblade 9kJ w trybie ECO zużywa jedynie 9,1 kilodżuli energii na suszenie, co powoduje, że jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. To oznacza również, że suszarka do rąk Dyson Airblade 9kJ emituje do 85% mniej CO2 niż jednorazowe ręczniki papierowe i dodatkowo nie generuje trudnych do utylizacji odpadów papierowych.Na komfort użytkowania suszarki do rąk Dyson Airblade mają wpływ także parametry akustyczne. W celu zminimalizowania hałasu w łazience została ona wyposażona w tłumiki wykonane z pianki otwartokomórkowej i perforowane tarcze, które redukują hałas w miarę przepływu powietrza przez silnik. To wszystko sprawia, że łazienka pozostaje nie tylko czystym, ale także cichym pomieszczeniem.

Kreatywność i design w kontekście zrównoważonego rozwoju

i

Autor: Archiwum Architektury Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde oczyszczacz powietrza z funkcją wentylatora; fot. serwis prasowy

Technologia w zrównoważonym rozwoju

Myślenie kreatywne to także myślenie o tym, jak produkty i działalność człowieka wpływają na otoczenie. Dyson wykorzystuje naukę i technologię do zmiany nawyków ekologicznych, działając odpowiedzialnie na każdym etapie – projektowania, produkcji, użytkowania i utylizacji produktów. Wszystko po to, aby zmniejszać wpływ wytwarzanych produktów na środowisko. Szacując cykl życia każdego produktu, bardzo dokładnie określa się wymogi, jakie musi spełnić w trakcie swojego funkcjonowania, ale również po jego zakończeniu. Podstawą zrównoważonego rozwoju produktu jest oczywiście jego trwałość – czyli to, jak długi czas pozostanie w pełni funkcjonalny. Dlatego wszystkie produkty Dyson są rygorystycznie testowane, 24 godziny na dobę, aż do pierwszej awarii. Takie podejście pozwala wyeliminować ograniczenia technologiczne, ulepszać je, a tym samym tworzyć solidne produkty, przy oszczędnym wykorzystaniu surowców. To także zmniejszenie ilość odpadów w przypadku ich utylizacji, a zatem realny wpływ na ochronę środowiska i tym samym dbałość o przyszłe pokolenia.