Architektura MuratorKrytykaKsiążki o architekturze. Wiel Arets i współczesna architektura Holandii

Książki o architekturze. Wiel Arets i współczesna architektura Holandii

Wiel Arets to jeden z najbardziej znanych twórców współczesnej architektury Holandii. Książka Wiel Arets. Autobiographical references zawiera prezentacje ponad 60 projektów, 5 wykładów oraz 10 wywiadów z architektem. Publikację recenzuje Sonia Prószyńska

Wiel Arets – autor między innymi biblioteki uniwersyteckiej w Utrechcie i gmachu Akademii Sztuki i Architektury w Maastricht – uważa, że projektowanie jest równoznaczne ze zmienianiem świata na lepsze. Przeświadczenie holenderskiego projektanta o misji architektury przywraca nadzieję najbardziej zgorzkniałym. – Architekci boją się mówić o swoich wizjach, bo w dzisiejszych czasach nie wypada być idealistą. Tymczasem architektura potrzebuje dziś pozytywnych utopii bardziej niż kiedykolwiek – wyjaśnia w swojej książce, na którą składają się rozmowy, wykłady dla studentów, eseje i niezbyt obszerne informacje na temat realizacji jego pracowni.

Nie jest to lektura łatwa w odbiorze – wywiady są niemal fonetycznym zapisem dialogów, z charakterystycznymi dla języka mówionego powtórzeniami, luźnymi wątkami. – Rozmowa to dla mnie głośne myślenie – tłumaczy Arets. Nigdy nie pracował w cudzym biurze. – Po prostu chciałem uczyć się dalej, kontynuować moje studia nad architekturą. Dlatego otworzyłem własne. Nie waha się zapukać do drzwi mistrzów architektury, by potem z nimi godzinami dyskutować. Odszukawszy Jørna Utzona w jego domu na Majorce, po krótkiej pogawędce oświadczył wprost: – Ciekawi mnie pana frustracja spowodowana tym, że nie mógł pan zrealizować swoich pomysłów na wnętrza opery w Sydney.

Nie interesują go gotowe rozwiązania, ale proces myślowy, w wyniku którego został ukształtowany budynek. Uważa, że rolą architekta jest przede wszystkim dogłębna analiza potrzeb przyszłych użytkowników, a dopiero potem zdefiniowanie na tej podstawie programu funkcjonalnego. Choć ma do dyspozycji kilkudziesięciu pracowników, sam podejmuje większość decyzji projektowych, wychodząc z założenia, że jest osobiście odpowiedzialny przed inwestorem. – Klienci nie dają zlecenia mojej pracowni – oni dają je mnie. Kiedy klient prosi mnie o zrobienie czegoś – kwestionuję jego pomysł. A potem kwestionuję moją własną reakcję. Nie twierdzę, że wiem lepiej – ja po prostu stawiam pytania. Podkreśla jak istotne jest, by idea projektu nie poległa w starciu z nie zawsze logicznymi przepisami: – Lubię dyskutować z departamentem pożarowym, chociaż moich pracowników doprowadza to do szaleństwa.

Wyznawane przez Aretsa zasady wydają się zbyt idealistyczne, by miały szansę sprawdzić się w praktyce. Jednak sukces jego pracowni – ponad 70 architektów pracujących w Amsterdamie, Maastricht i Zurychu – odbiera argumenty sceptykom. W polskich warunkach trudno wyciągnąć z zawartych w książce myśli wnioski praktyczne. Którego architekta stać na odrzucanie zleceń ze względów ideologicznych? Kto może dyskutować z programem funkcjonalnym narzuconym przez wytyczne przetargowe? Ilu klientów gotowych jest zainwestować w zrównoważoną architekturę? Najcenniejszą radą zdaje się przesłanie, by wyjść poza schematyczne myślenie o funkcji i użytkownikach budynku, by każdy projekt zaczynać „od zera” na nowo odkrywając świat.

Tekst: Sonia Prószyńska

Recenzja książki ukazała się w miesięczniku "Architektura-murator" nr 10/2013

Zobacz także nowy biurowiec firmy Allianz w Zurychu projektu Wiel Arets Architects


Wiel Arets Architects: nowy biurowiec firmy Allianz w Zurychu Biurowiec firmy Allianz w Zurychu to najnowsza realizacja pracowni architektonicznej Wiel Arets Architects. Abstrakcyjny wzór marmuru zastosowany na szklanej fasadzie, to odwołanie do słynnego pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie
Wielofunkcyjne. Charakterystyka inwestycji mixed-use w Polsce i na świecie: raport ThinkCo Autorzy raportu poddają szczegółowej analizie ponad 100 projektów mixed-use z całego świata, przyglądając się im pod kątem architektury, ale też mechanizmów planowania czy zarządzania. Publikację wzbogacają unikalne zestawienia statystyczne dotyczące m.in. popularności występowania poszczególnych funkcji czy lokalizacji inwestycji oraz komentarze ekspertów nieruchomości.
Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty „Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty” to komiksowa fabularyzowana biografia zarówno Ludwiga Mies van der Rohego, jak i „heroicznej” epoki nowoczesnej architektury. Lektura uzmysławia nam, kim tak naprawdę był jeden z najbardziej eleganckich i najchętniej naśladowanych architektów XX wieku.
Kompendium „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami” do pobrania za darmo! Jeśli nie zrozumiemy, że śmierć ptaków jest takim samym przejawem bezmyślnej przemocy nad przyrodą, jak niszczenie lasów czy osuszanie bagien, natura nam odpłaci się i za to, tak jak odpłaca się już obecnie, grożąc katastrofą – pisze w przedmowie Ewa Kuryłowicz. Publikacja „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami. Kompendium wiedzy” jest już dostępna do pobrania bezpłatnie w wersji .pdf.
BAZARCH* w sieci 2021: kolejna edycja targów książki o architekturze Już 28 maja startuje BAZARCH* w sieci 2021 – kolejna odsłona wirtualnych targów książki o architekturze i mieście.  W bazarchowym cyfrowym audytorium obejrzymy nagrania ze spotkań autorskich i posłuchamy podkastów o prezentowanych książkach.
Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy: spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Wydawnictwo Filtry zapraszają na premierę książki Grzegorza Piątka „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”. Spotkanie z autorem poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska.
Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.