Miasta-ogrody jutra

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Kuba Sowiński

Miasta-ogrody jutra

2016-01-13 11:03

Centrum Architektury wydało kolejną klasyczną pozycję książkową z zakresu teorii architektury i urbanistyki - Miasta-ogrody jutra Ebenezera Howarda.

Pierwsze wydanie książki To-morrow. A Peaceful Path to Real Reform Ebenezera Howarda miało miejsce w 1898 roku. Koncepcja nieznanego szerzej stenografa polegała na połączeniu zalet dużych aglomeracji (możliwości zatrudnienia) i wsi (czyste powietrze i woda, niewielkie czynsze). Zgodnie z zamysłem Howarda, idealne miasto przeznaczone było dla 32 tys. mieszkańców, powinno zajmować powierzchnię 2,400 ha i być zbudowane koncentrycznie, z sześcioma odchodzącymi od centrum, promienistymi bulwarami. Całość miała być otoczona pasami uprawnej ziemi.

Rewolucyjny i świeży charakter publikacji sprawił, że zawarte w niej idee rozprzestrzeniły się w niezwykle szybkim tempie. Wychodząc od założeń Howarda, na początku XX wieku w Wielkiej Brytanii zrealizowano dwa miasta - Letchworth (1904) i Welwyn (1919). Komitety założycielskie miast-ogrodów powstawały jednak w całej Europie, również w Polsce. Idea miasta-ogrodu wpłynęła na ukształtowanie miast i dzielnic w różnych częściach kraju. W najszerszym stopniu znalazła odzwierciedlenie w Podkowie Leśnej i Milanówku.

Myśl Ebenezera Howarda, choć wciąż odbija się w projektach miast i dzielnic, w szerszym odbiorze najczęściej sprowadzana jest do obrazu podmiejskiego osiedla z parkiem. Jednak, jak pisze wydawca - najważniejszym, dziś całkowicie niemal pomijanym aspektem koncepcji miasta-ogrodu była zmiana społeczna – przeformułowanie struktury własności i zapewnienie godnych warunków życia ludziom uciekających ze wsi przed wyzyskiem i robotnikom gnieżdżącym się w ciasnych, pozbawionych dziennego światła lichych mieszkaniach (...) Lektura marzycielskiego tekstu Howarda przypomina o podstawowych zasadach, które zawsze powinny towarzyszyć planowaniu: wygody i ekonomii przyjętych rozwiązań z punktu widzenia użytkowników, powszechnej dostępności dóbr natury i kultury, zachowania i budowania więzi społecznych.

Miasta-ogrody jutra Tytuł oryginału: Garden Cities of To-morrow Tłumaczenie: Martyna TrykozkoWydawca: Centrum Architektury

Miasta-ogrody jutra

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Kuba Sowiński