Architektura MuratorKrytykaO tym pisaliśmy w "Architekturze-murator" w 2014 roku - część II: budynki mieszkalne

O tym pisaliśmy w "Architekturze-murator" w 2014 roku - część II: budynki mieszkalne

Przypominamy najciekawsze domy i budynki wielorodzinne, o których pisaliśmy na łamach "Architektury-murator" w 2014 roku.

Kolaż budynki mieszkalne
Osiedle mieszkaniowe MIKMAK we Wrocławiu. Autorzy: ARC2. Fot. Cornelia Suhan, "Architektura-murator" nr 1/ 2014
Osiedle mieszkaniowe MIKMAK we Wrocławiu. Autorzy: ARC2
Fot.: Cornelia Suhan

Blaszane, nowoczesne kamieniczki o dynamicznych dachach jednych zachwycają, innych skłaniają do niewybrednych komentarzy, choć pod względem architektonicznym to wyjątkowo dobry przykład zabudowy szeregowej.

Tomasz Głowacki o osiedlu MikMak we Wrocławiu, "Architektura-murator" nr 1/2014

Rebel One, Konkret Architekci, WWAA
Budynek wielorodzinny Rebel One, projekt: Konkret Architekci oraz WWAA. Fot. Jakub Certowicz

Zrealizowany obiekt jest rodzajem atrakcyjnej wizualnie zabawki. To dzieło na wskroś postmodernistyczne (...)

Krzysztof Mycielski o budynku Rebel One w Warszawie, "Architektura-murator" nr 1/2014

Nowe Orłowo
Kompleks mieszkaniowo-biurowy Nowe Orłowo, I etap, projekt: Arch-Deco. Fot. Jakub Certowicz

W architekturze zespołu wyraźne są echa wcześniejszych realizacji Arch-Deco – nawiązania do modernizmu czy przestronne tarasy rozrzeźbiające proste bryły budynków.

Monika Arczyńska o kompleksie mieszkaniowo-biurowym Nowe Orłowo w Gdyni, "Architektura-murator" nr 1/2014

Dom feng shui w Wilanowie
Bryła i rzut domu zostały ukształtowane w oparciu o zasady feng shui; widok od strony podjazdu. Fot. Marcin Czechowicz

Za pomocą nieco ryzykownej, ale środowiskowo cennej formuły autorskiej powstała obiecująca architektura. Operuje ona ostrym „pazurem” młodości, niepozbawionym jednak charakterystycznej dla azjatyckiej filozofii łagodności, wyrażającej się w szeregu zmiękczeń geometrii ścian, zaokrągleń i płynności przestrzeni wewnętrznych.

Grzegorz Stiasny o Domu Feng Shui, "Architektura-murator" nr 3/2014

Rezydencja Piasek, Wrocław
Budynek apartamentowy Rezydencja Piasek we Wrocławiu, projekt: Dziewoński Łukaszewicz – architekci. Fot. Marcin Czechowicz

Projektanci zrezygnowali z pastiszu historycznej zabudowy, proponując całkowicie współczesne rozwiązania architektoniczne.

Grzegorz Stiasny o budynku apartamentowym Rezydencja Piasek we Wrocławiu, "Architektura-murator" nr 3/2014

Dom w Oleśnicy
Dom jednorodzinny w Oleśnicy, projekt: Roman Rutkowski Architekci. Fot. Jakub Certowicz

(...) bliźniak w Oleśnicy ma tak wyraziste cechy, że może pretendować do roli nowej ikony i nieoczekiwanie zapoczątkować trend na domy -szałasy w miejsce popularnych obecnie domów-pudeł czy bezokapowych stodół.

Wojciech Czapnik o domu w Oleśnicy, "Architektura-murator" nr 5/2014

Na Powiślu, Kuryłowicz & Associates
Zespół mieszkaniowy Na Powiślu z budynkiem biurowo-usługowym Warszawa, projekt: Kuryłowicz & Associates. Fot. Marcin Czechowicz

Architekci z biura Kuryłowicz & Associates podjęli się bardzo trudnego zadania – połączenia na małym obszarze dwóch różnych funkcji w rygorze uwarunkowań urbanistycznych, przestrzennych, konserwatorskich i wizerunkowych.

Andrzej Bulanda o zespole mieszkaniowym Na Powiślu, "Architektura-murator" nr 6/2014

Dom H13, Koszalin, HS99
Dom jednorodzinny H13 w Koszalinie, projekt: HS99. Fot. Jakub certowicz

Decyzja o wyniesieniu domu ponad teren z jednej strony pozwoliła na szersze otwarcia widokowe, z drugiej – użycie modernistycznych motywów przepływającej przez i pod budynkiem przestrzeni, co czyni go lekkim w wyrazie, a zarazem dynamicznie i dramatycznie nadwieszonym nad zboczem działki.

Marek Sietnicki o Domu H13 w Lubiatowie, "Architektura-murator" nr 7/2014

Wille Parkowa, Konior Studio
Wille Parkowa, projekt: Konior Studio. Fot. Daniel Rumiancew

Proste, kubiczne bryły willi miejskich ukształtowano poprzez odejmowanie. Żaden element nie wychodzi poza obrys prostopadłościanów (...)

Wojciech Czapnik o willach Parkowa, "Architektura-murator" nr 8/2014

Budynek mieszkalno-usługowy, Koszalin, HS99
Budynek mieszkalno-usługowy w Koszalinie, projekt: HS99. Fot. Jakub Certowicz

(...) różnorodne odniesienia do charakteru miejsca nie pozbawiły budynku pewnej modernistycznej zadziorności.

Marek Sietnicki o bloku mieszkalnym w Koszalinie, "Architektura-murator" nr 12/2014

Serwis www.architektura.murator.pl od teraz bez rejestracji! Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, znosimy obowiązkową rejestrację do serwisu. Dostęp do unikatowych materiałów jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem.
Zostań ambasadorem „Architektury-murator” Architektura to Twoja pasja? Żadne z wydarzeń studenckich nie może odbyć się bez Twojego udziału? A przy tym jesteś osobą przedsiębiorczą, odpowiedzialną, zorganizowaną i chcesz reprezentować swój wydział na łamach miesięcznika?
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.
Redakcja „Architektury-murator” zaczyna ścisłą współpracę z „Zawodem: Architekt”! Agencja 360 Content Team działająca w strukturze naszej grupy wygrała konkurs Izby Architektów RP na wydawanie dwumiesięcznika „Zawód: Architekt”. W kwestiach merytorycznych nowy zespół będzie wspierać redakcja „Architektury-murator”.
Poznajcie Partnerów jubileuszu Obchody 25-lecia „Architektury-murator” będą trwały niemal cały rok 2019, a składać się na nie będzie wiele wydarzeń, których organizacja nie byłaby możliwa bez naszych Partnerów. Poznajcie Partnerów jubileuszu.
Zostań redaktorem "Architektury-murator"! Miesięcznik "Architektura-murator" zatrudni redaktora prowadzącego serwis internetowy www.architektura.murator.pl.