Architektura MuratorKrytykaPaul L. Knox, Heike Mayer, Small Town Sustainability. Economic, social, and environmental innovation, Birkhäuser 2009

Paul L. Knox, Heike Mayer, Small Town Sustainability. Economic, social, and environmental innovation, Birkhäuser 2009

Publikacja uprzytamnia nam, że problemy, które zaczęły pojawiać się w dużych miastach, występują także i w małych, a czasem, gdy dotyczą na przykład zagrożenia środowiska naturalnego, są tam nawet poważniejsze – recenzja Tadeusza Baruckiego

Small Town Sustainability
Paul L. Knox, Heike Mayer, Small Town Sustainability. Economic, social, and environmental innovation, Birkhäuser 2009

Na kongresie Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) w Chicago w roku 1993 pojawiło się po raz pierwszy w stosunku do rozwoju miast słowo sustainability, wywołując wśród nieangielskojęzycznych uczestników spotkania żywą dyskusję nad jego właściwą interpretacją w rodzimych językach. W Polsce po pewnym czasie przyjęło się – może nie w pełni adekwatne – określenie „zrównoważony rozwój”, w którym swą rolę odgrywają czynniki takie jak ekonomia, ekologia, polityka i – trzeba to dodać, jeśli myślimy o architekturze – kultura.

Istotą w tym działaniu jest troska o przyszłość, a ciekawostką etymologiczną będzie może to, że słowo sustainability wywodzi się z dziedziny, jaką jest gospodarka leśna (wedle jej zasad wyrąb lasu ograniczano do takiego rozmiaru, by mógł się on odrodzić w przyszłości). Pojęcie to w latach 80. XX wieku przyswoiła sobie ekologia, a dekadę później również urbanistyka. Książka Small Town Sustainability uprzytamnia nam, że problemy, które zaczęły pojawiać się w dużych miastach i stały się w nich powodem do alarmu, występują także i w małych ośrodkach, a w niektórych wypadkach, gdy dotyczą na przykład zagrożenia środowiska naturalnego, są nawet poważniejsze.

Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.
Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
Ślad węglowy w cyklu życia budynku: spotkanie on-line Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP i PLGBC zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego, tym razem poświęcone różnym fazom cyklu życia budynków. W dyskusji udział wezmą Małgorzata Dembowska, Agnieszka Kalinowska-Sołtys oraz Mateusza Płoszaj-Mazurek.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Zielona Stolica Europy 2023: cztery polskie miasta walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.
Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.