Architektura MuratorKrytykaSigfried Giedion, Przestrzeń, czas i architektura

Sigfried Giedion, Przestrzeń, czas i architektura

Książka Giediona, która na Zachodzie ukazała się w 1944 roku, a u nas dopiero w roku 1968, jest udaną próbą przedstawienia nowej architektonicznej tradycji, która pojawiła się w XIX wieku. Autor prowadzi czytelnika od renesansu poprzez barok, od wieku XVIII do końca XIX, kiedy pojawiają się prekursorzy nowoczesnej architektury – recenzja Ryszarda Jurkowskiego.

Przestrzeń, czas i architektura
Sigfried Giedion, Przestrzeń, czas i architektura, Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1968

Jakiś czas temu zrobiłem swój prywatny ranking najciekawszych realizacji architektonicznych wybranych spośród tych widzianych „na żywo”. Na pierwszym miejscu ex aequo znalazły się dwa niewielkie obiekty z 1928 roku: Pawilon Niemiecki w Barcelonie Miesa van der Rohe i Villa Savoye Le Corbusiera w Poissy pod Paryżem. Ponownie sięgnąłem więc – po ponad czterdziestu latach – do dzieła Sigfrieda Giediona, żeby przypomnieć sobie atmosferę tamtych czasów, kiedy rozkwitał modernizm.

Książka Giediona, która na zachodzie ukazała się w 1944 roku, a u nas dopiero w roku 1968, jest udaną próbą przedstawienia nowej architektonicznej tradycji, która pojawiła się w XIX wieku. Autor prowadzi czytelnika od renesansu poprzez barok, od wieku XVIII do końca XIX, kiedy pojawiają się prekursorzy nowoczesnej architektury. Na tle wydarzeń społecznych, politycznych, gospodarczych, toczących się w państwach zachodnich, pokazuje osiągnięcia architektoniczne wielkich mistrzów pierwszej połowy XX wieku: Franka Lloyda Wrighta, Waltera Gropiusa i Bauhausu, Alvara Aalto, czy wspomnianych wcześniej Le Corbusiera i Miesa van der Rohe.

Gdy książka została wydana w Polsce, świat architektury miał już nowe wschodzące gwiazdy: Oscara Niemeyera z Brazylii, Kenzo Tange z Japonii i całą grupę architektów z Finlandii. W mojej ocenie jednak, mistrzowie, o których Giedion tak fascynująco pisze w swojej pracy, okazali się autorami dzieł ponadczasowych.

Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.