Architektura MuratorKrytykaTeatr Wielki 50/50

Teatr Wielki 50/50

50 milionów na 50-lecie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – tak promowana jest pierwsza od czasów powojennej odbudowy gruntowna modernizacja najważniejszego polskiego teatru. Wśród planowanych na 19 i 20 listopada rocznicowych wydarzeń jest wernisaż wystawy zdjęć Nicolasa Grospierre`a dokumentujących architekturę gmachu i premiera książki.

Sala Moniuszki, fot. Nicolas Grospierre
Fot. Nicolas Grospierre

Na modernizację prowadzoną ze środków unijnych i MKiDN złożyło się 30 projektów, realizowanych pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków przez różnych projektantów. Odnowiono elewacje, garderoby artystów i pomieszczenia biurowe. Całkowicie przebudowano Salę Prób Orkiestry. Najważniejsze są jednak zmiany w „sercu” całego gmachu – Sali Moniuszki. Wyremontowano tu podłogi, fotele, ściany oraz „księżycowy” sufit z charakterystycznym wzorem ze złoconych ceramicznych mis. Wymieniony został też system nagłośnienia i oświetlenia na scenach. Dotychczas akustyka nie była najmocniejszą stroną największej sali teatralnej Polski. Teraz jednak ma się to zmienić.

Od niedawna we foyer można również zobaczyć dwa popiersia – Arnolda Szyfmana, dyrektora Teatru Wielkiego, który prowadził odbudowę gmachu oraz architekta Bohdana Pniewskiego, jej głównego projektanta. Było to ostatnie, najbardziej imponujące pod względem skali i chyba najtrudniejsze w realizacji  dzieło znanego warszawskiego architekta. Konkurs na odbudowę Teatru Wielkiego wygrał w 1951 roku, a zmarł kilka miesięcy przed jego otwarciem, we wrześniu 1965 roku. O trudnościach związanych z odbudową może świadczyć to, że dotrzymano dopiero trzynastego terminu inauguracji teatru. Wcześniej wielokrotnie próbowano ograniczyć wielkość budynku, do czego jednak nie doszło i dziś – z kubaturą prawie 500 tys. m3 – jest on jednym z największych teatrów świata. Z zaprojektowanego przez Antonio Corazziego i otwartego w 1833 roku gmachu ocalała jedynie północna elewacja, reszta więc - z pominięciem Sal Redutowych - to dzieło Pniewskiego oraz towarzyszącego mu zespołu architektów i artystów - swobodna interpretacja klasycystycznych form w duchu socrealizmu. Dziś oblegany przez publiczność Teatr Wielki, gdzie bilety trzeba rezerwować kilka miesięcy naprzód, jest narodową dumą i jednym z najważniejszych publicznych budynków, które decydują o charakterze polskiej stolicy.

Na wystawę "Nicolas Grospierre 50/50" złożyło się 50 zdjęć znanego fotografa - to intymny, kameralny portret teatralnego giganta, który na swojej scenie bez trudu pomieściłby gmach mediolańskiej La Scali. W opublikowanej z okazji rocznicy książce „Teatr Wielki 50/50” znajdziemy m.in. wybór szkiców i zdjęć prezentujących proces odbudowy oraz głosy świadków tamtej epoki.

2015 rok to także obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. 19 listopada 2015 roku – dokładnie w 50. rocznicę otwarcia Teatru Wielkiego po odbudowie i 250. rocznicę pierwszego spektaklu zagranego przez zespół polskich „aktorów narodowych” - uruchomiona zostanie bezpłatna platforma streamingowa vod.teatrwielki.pl. Oglądanie spektakli na żywo w domu w doskonałej rozdzielczości umożliwi zbudowane w ramach modernizacji nowoczesne studio produkcyjne. Pierwszym zaprezentowanym w ten sposób przedstawieniem będzie „Straszny Dwór” w przełamującej tradycyjne schematy aranżacji brytyjskiego reżysera Davida Pountneya.

Pierwsza transmisja na żywo na bezpłatnej platformie vod.teatrwielki.pl - 19 listopada 2015, godz. 19.00 - „Straszny dwór”, reż. David Pountney

Wystawa „Nicolas Grospierre 50/50” - 21 listopada 2015 - 15 stycznia 2016 - Foyer Główne, Teatr Wielki - Opera Narodowa. Wystawa otwarta dla widzów na godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw

Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Zdjęcie, które rośnie - projekt Nicolas Grospierre'a Instalacja Nicolas Grospierre’a realizowany w mieszkaniu fotografa Tadeusza Sumińskiego jest próbą konfrontacji idei porządku i bałaganu, statyczności i dynamiki, a obrana metoda pracy komentarzem do obecnego we współczesnym świecie „wylewu“ fotograficznego, gdzie każdy i wszędzie robi zdjęcia
Szklana pułapka w CIECH-u Wypełniony roślinami szklany kub pomysłu Nicolasa Grospierre'a to ostatni żywy element w budynku, który za chwilę zniknie. Instalacja - podświetlone akwarium - z resztkami zwiędłych roślin w środku została pomyślana jako dopełnienie historii budynku. Mini-ogród będzie stał przez 10 kolejnych dni, aż do momentu zburzenia obiektu.
Instalacja "Bank" W ramach pobytu rezydencjalnego w Nowym Jorku, wystawa prac wschodzącego artysty Nicolasa Grospierre'a (Polska) - autora zdjęć nagrodzonej Złotym Lwem ekspozycji na 11. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji.