Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Z prawej okładka książki „Warszawa rysuje Skopje”, z lewej – autorka, Kinga Nettmann-Multanowska; fot. Matylda Multanowska

Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury

2022-06-21 14:48

Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.

„Warszawa rysuje Skopje” to historia wielkiego międzynarodowego sukcesu polskiego soft-power, opartego na wiedzy i doświadczeniu warszawskich urbanistów, którzy wzięli udział w odbudowie macedońskiej stolicy po trzęsieniu ziemi z 1963 roku. Pracujący w Skopje zespół tworzyli ludzie o wyjątkowych życiorysach – m.in. Stanisław „Agaton” Jankowski, Stanisław „Orsza” Broniewski, Bohdan Jastrzębski, Zbigniew Galperyn, Kazimierz Marczewski czy Juliusz Wilski. Dyrektorem projektu planu ogólnego Skopje z ramienia Funduszu Specjalnego ONZ był z kolei Adolf Ciborowski, a autorami charakterystycznego, usytuowanego na wzgórzu gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej – zespół „Tygrysów”, czyli Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. Warszawscy urbaniści współpracowali tam z międzynarodowymi sławami, jak Constantinos Doxiadis, Kenzō Tange czy Arata Isozaki.Książka „Warszawa rysuje Skopje”ma formę reportażu historycznego, zawierającego przeprowadzone w ostatnich latach wywiady z ostatnimi żyjącymi architektami i urbanistami współtworzącymi miasto. Opowieść bazuje na bogatym i unikalnym materiale archiwalnym – zdjęciach, pamiętnikach, listach, dokumentach, m.in. z archiwum MSZ, w tym sprawozdaniach i szyfrogramach. Wedle jednej z najważniejszych reguł dramaturgicznych ta historia zaczyna się od wielkiego trzęsienia ziemi, które w 1963 roku obraca wniwecz 65 procent zabudowy Skopje. W swoim pieczołowitym dziele autorka splata losy Warszawy i macedońskiej stolicy; ludzki dramat, niepewność, rozpacz, a potem niezwykła mobilizacja i triumf ducha to wątki, które znamy z własnego podwórka. Napisana ze swadą, gatunkowo różnorodna i gęsta od informacji opowieść o odrodzeniu miasta jest przede wszystkim wielką pochwałą solidarności – recenzuje pisarka Małgorzata Rejmer.Kinga Nettmann-Multanowska z wykształcenia jest anglistką, z zawodu – menadżerką kultury. W latach 2014–2018 mieszkała w Skopje, organizując tam wiele wystaw i wydarzeń dotyczących m.in. architektury i urbanistyki. Była też inicjatorką ustanowienia nagrody Tygrysów dla najlepszej pracy magisterskiej obronionej na Wydziale Architektury Uniwersytetu świętych Cyryla i Metodego w Skopje.

Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury

ZAPISZ SIĘ