Architektura MuratorKrytykaWijąca się promenada - o projekcie zagospodarowania nabrzeża Paprocan Robert Skitek

Wijąca się promenada - o projekcie zagospodarowania nabrzeża Paprocan Robert Skitek

Materiały wykończeniowe dobrano tak, by podkreślić naturalny charakter otoczenia. Ławki, balustrady i nawierzchnie promenad wykonano z drewna iglastego, natomiast placyki na rowery i miejsce pod urządzeniami siłowni – z w pełni wodoprzepuszczalnych systemów na bazie kruszyw mineralnych i granulatu EPDM. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu i obsianiu go trawą, część konstrukcji udało się zasłonić – pisze główny autor założenia.

Nad jeziorem Paprocany
Połączenie za pomocą promenady różnych wysokości nabrzeża pozwoliło na zaprojektowanie małej architektury w postaci schodków-siedzisk; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża jeziora PaprocanyTychy, ul. Parkowa
AutorzyRS+ Robert Skitek, architekt Robert Skitek
Współpraca autorskaarchitekci Jakub Zygmunt, Jarosław Zieliński, Szymon Borczyk, Marcin Jamroż, Dorota Zwolak, Katarzyna Wiśniewska
KonstrukcjaJan Kostorz
Generalny wykonawcaP.P.U.H. Akces Brunon Kieloch
InwestorUrząd Miasta Tychy
Powierzchnia terenu:ok. 2 ha
Projekt (data)2012
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji3 912 688 PLN
Autor: Robert Skitek
Strefy spotkań projektu Jakuba Szczęsnego w trzech polskich miastach W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy mającej aktywizować lokalne społeczności. Obiekty stanęły w tym roku w trzech polskich miastach: w Szczecinie, Rzeszowie i Kielcach.
Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy Modernistyczne odkrycia dotyczące relacji pomiędzy przestrzenią, ruchem i ciałem zobaczymy na łódzkiej wystawie Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy.
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego – modułowa strefa spotkań w Twoim mieście! W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy aktywizującej lokalne społeczności. O tym, gdzie obiekty zostaną zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy!
Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią – o modernizowanych rynkach i placach oraz ewolucji, jaką przeszło w Polsce pojęcie przestrzeni publicznej, pisze Grzegorz Stiasny.
Doskonałe miejsce dla ludzi - o zagospodarowaniu nabrzeża Paprocan Michał Stangel Promenada wije się przy brzegu jeziora Paprocany, raz oddalając się od niego, a raz wychodząc pomostem nad wodę. Zapewnia przy tym wciąż zmieniające się doznania – jakby zgodnie z ideą krzywej wrażeń, którą pamiętamy z Elementów kompozycji urbanistycznej projektanta Tychów Kazimierza Wejcherta – pisze architekt i urbanista Michał Stangel.
Współczesna przestrzeń wypoczynku - o zagospodarowaniu nabrzeża Paprocan Łukasz Zagała Promenada wzdłuż nabrzeża Paprocan w swoim przebiegu jest jakby rozsuniętą linią styku wody z lądem, na którą nanizano poszczególne funkcje. Miękkość tej linii widoczna jest w rzucie i przekroju. Można się jedynie zastanawiać „gdzie tu Śląsk?”, bo wydaje się, że inwestycji tej bliżej do realizacji hiszpańskich, ale z drugiej strony Tychy same w sobie są nowym miastem i być może brak jakichkolwiek nawiązań do tradycji jest jak najbardziej usprawiedliwiony – pisze architekt Łukasz Zagała.