Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze
W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Ragna Grubb, Karen Hvistendahl i Ingeborg Schmidt; fot. serwis prasowy Duńskiego Centrum Architektury
W 1937 roku trzy duńskie architektki Ragna Grubb, Karen Hvistendahl i Ingeborg Schmidt wygrały konkurs na projekt mieszkań socjalnych dla rodzin wielodzietnych (blok 7 na osiedlu Kantorparken w Kopenhadze, 1939-1940 – przyp. red.). Największą innowacją w ich projekcie było zapewnienie własnego pokoju dla każdego członka rodziny. I członkini.
W 2022 roku w Duńskim Centrum Architektury organizowana jest wystawa poświęcona architektkom, „Kvinder skaber rum”, czyli kobiety tworzą przestrzeń. W większości krajów europejskich historia kobiet w architekturze trwa od około wieku. Możemy zatem obserwować dość rozproszone, ale pojawiające się symultanicznie działania mające na celu zwrócenie uwagi na sytuację kobiet w zawodzie, podsumowanie ich dokonań czy namysł nad wciąż istniejącą dyskryminacją.
Na wystawie w Kopenhadze, obok wątków związanych początkami działalności kobiet w duńskiej architekturze i przywołaniem trzech projektantek mieszkań z pokojami dla każdego i każdej osobno, zobaczymy również trzy instalacje przestrzenne. Każda z nich zbudowana z innego materiału i zaprojektowana przez inną, światowej sławy architektkę. Są wśród nich założycielka Ensamble Studio, Déborah Mesa Molina z Hiszpanii, Siv Helene Stangeland z Norwegii czy Tatiana Bilbao z Meksyku. Każda z autorek instalacji odpowiada na pytanie o swój własny pokój, nawiązując bezpośrednio zarówno do Grubb, Hvistendahl i Schmidt, jak i Virginii Woolf.
Wystawa „Kvinder skaber rum” Kiedy: 13 maja – 23 października 2022 Gdzie: Duńskie Centrum Architektury (Dansk Arkitektur Center), Kopenhaga, Bryghusgade 10
Siv Helene Stangeland i jej instalacja na wystawie „Kvinder skaber rum” w Duńskim Centrum Architektury; fot. Laura Stamer / serwis prasowy
Tatiana Bilbao i jej instalacja na wystawie „Kvinder skaber rum” w Duńskim Centrum Architektury; fot. Laura Stamer / serwis prasowy
Déborah Mesa Molina i jej instalacja na wystawie „Kvinder skaber rum” w Duńskim Centrum Architektury; fot. Laura Stamer / serwis prasowy
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
28. kongres Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się w Kopenhadze w lipcu 2023 roku. To pierwsze tego typu spotkanie organizowane w kraju nordyckim.
Pracownia Dorte Mandrup Arkitekter zaprojektowała rozbudowę Centrum Morza Wattowego w Danii. Powstał oszczędny w formie budynek nawiązujący do lokalnych tradycji budowlanych.
Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Architektka Agnieszka Kalinowska-Sołtys została prezes zarządu głównego SARP! Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 88-letniej historii stowarzyszenia.