Architektura MuratorKrytykaWystawa fińska - Grand Prix sekcji studenckiej

Wystawa fińska - Grand Prix sekcji studenckiej

Interaktywna ściana z lateksu może być scenografią teatralną, ale mówi też o ważnej dla współczesnej kultury i filozofii postaci innego, który chowa się gdzieś tam – po drugiej stronie.

Wystawa fińska - grand prix sekcji studenckiej
Widzowie PQ2015 podczas doświadczania ukrytego Innego. Fot. Brano Pazitka/serwis prasowy
Fińska wystawa studencka: The Other Side – Złoty medal PQ2015 za najlepszą ekspozycję w sekcji studenckiej (Gold Medal PQ 2015 for the Best Exposition in the Student Section)
KuratorzySampo Pyhälä, Sofia Pantouvaki, Kimmo Karjunen
OrganizacjaStudenci University of Arts, Theatre Academy i Aalto University: Anders Karls (Finlandia), Dan Palarie (Mołdawia), Eero Erkamo (Finlandia), Guy Dowsett (Australia), Heli Salomaa (Finlandia), Ina Saarinen (Finlandia), Joanna Wojciechowicz (Polska), Lauren Sever (USA), Mimosa Norja (Finlandia), Niklas Pöllönen (Finlandia), Oscar Eriksson Furunes (Norwegia), Paola Guzman Figueroa (Kolumbia), Susanna Suurla (Finlandia), Teo Paaer (Finlandia)

Opis autorski

Bariery są tworzone i łamane przez nas. Przekształcane i ponownie aranżowane, z jakiegoś powodu lub bez powodu. Znaczymy jeden dla drugiego więcej, kiedy... jesteśmy oddzieleni. Jak będziesz się komunikował? Czy w ogóle będziesz, czy po prostu odejdziesz, nigdy już nie poznając drugiej strony? Polityka tworzy kulturalne i ekonomiczne podziały między ludźmi, czasami zupełnie nie uwzględniając ludzi. Fińska wystawa studencka bada pojmowanie oddzielenia i wyboru, jaki mamy, by tę separację zaakceptować albo zbuntować się przeciwko niej i wejść w interakcję z niewidzialnym Innym.

Uzasadnienie jury

W tej wystawie doceniliśmy odważny wybór jednego rodzaju materiału, który ma potencjał ujawnienia wielu aspektów scenografii. Żywo reagując, zaprasza zwiedzających do dotykania i odczuwania. Jest zabawny i interaktywny, ustanawia także rzeczywiście interesującą dynamikę pomiędzy zwiedzającym a niewidzialnymi operatorami, mając przy tym potencjał mówienia o nieznanym i innym.

Tagi:
Wystawa słowacka - nagroda za architekturę Znany słowacki scenograf Boris Kudlička złożył hołd swojemu mistrzowi Milanowi Čorbie, projektując lustrzaną architekturę – do kontemplacji, obserwowania i bycia obserwowanym.
Wystawa holenderska – nagroda za koncepcję Badania w terenie, opisywanie i fotografowanie praskiej starówki, a czasem drobne prowokacje – udział Holendrów był jedną z tych akcji, które chętnie podejmują dziś w przestrzeni miejskiej teatry.
Wystawa estońska – Grand Prix Prezentacja estońska była spektaklem na żywo, granym przez aktorów podszywających się pod członków nowej politycznej partii, ale i samych widzów nie od razu świadomych manipulacji.
Wystawa polska – nagroda za dźwięk Teatr umarł – Niech Żyje natura? Morze apokaliptycznych dźwięków i przemawiające frazami polskich romantyków drzewa. Trzeba było pozwolić im mówić bezpośrednio do swojego wnętrza.
Niewidzialne scenografie praskiego quadriennale Praskie quadriennale to obecnie największa na świecie platforma badania i kształtowania „rozszerzonej scenografii”, rozumianej jako kreowanie przestrzeni nie tylko dla teatru, ale dla wszelkiego rodzaju widowisk. Luźno osnute wokół wątków teatralnych interaktywne wystawy były porywającym postmodernistycznym spektaklem o spektaklu – pisze Agnieszka Dąbrowska. W numerze prezentujemy najciekawsze ekspozycje narodowe, w tym polską, nagrodzoną złotym medalem za wykorzystanie dźwięku, w której przygotowaniu uczestniczył architekt Jerzy Gurawski.