Architektura MuratorKrytykaZach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere

Zach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere

Album jest drukowaną kontynuacją strony internetowej Cabin Porn, stanowiącej zbiór zdjęć i opisów „małej architektury” nadesłanych przez internautów z całego świata. Cały projekt ma swoją historię i specyficzną linię powstawania – gromadzi domy projektowane nie przez ikony architektury, ale przez zwykłych ludzi, z potrzeby bliskości z naturą i poszanowaniem miejsca – recenzja Piotra Musiałowskiego.

Cabin Porn
Zach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere, Little, Brown and Company 2015

Chyba każdy z nas ma w głowie wymarzony domek na odludziu, który chciałby zbudować. Miejsce, gdzie można oderwać się od zgiełku cywilizacji i naprawdę odpocząć. Często szkicuję domki w górach, na Mazurach, czy nad morzem. Mam kilka takich budyneczków w głowie. Ta książka pokazuje, że takie marzenia można zrealizować, i to zrealizować pięknie. Album jest drukowaną kontynuacją strony internetowej Cabin Porn, stanowiącej zbiór zdjęć i opisów „małej architektury” nadesłanych przez internautów z całego świata. Od współczesnych rozwiązań, po domy nieprzypominające już domu, ale szałas – albo coś, co może komuś służyło kiedyś za schronienie. Ten dziwny zbiór, gdzie korespondują ze sobą przemyślane projekty i dziwaczne obiekty, będące realizacją wizjonerskich pomysłów, jest wyjątkowym dowodem na nieograniczoną moc ludzkiej wyobraźni i fantazji.

Wyraźnie widoczna jest determinacja, jaką wykazać się musieli projektanci i budowniczowie niektórych z nich. Autorzy wybrali kilka typów takich schronień i opisują je w uporządkowany sposób – domy na drzewach, domy pod ziemią, domy na pustyni, itd. Książka jest też prostą instrukcją, jak zbudować tego rodzaju obiekt. Cały projekt ma swoją historię i specyficzną linię powstawania – gromadzi domy projektowane nie przez ikony architektury, ale przez zwykłych ludzi, z potrzeby bliskości z naturą i poszanowaniem miejsca. Dla mnie, jako architekta, to chyba największa wartość.

Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.