Architektura MuratorKrytykaZach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere

Zach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere

Album jest drukowaną kontynuacją strony internetowej Cabin Porn, stanowiącej zbiór zdjęć i opisów „małej architektury” nadesłanych przez internautów z całego świata. Cały projekt ma swoją historię i specyficzną linię powstawania – gromadzi domy projektowane nie przez ikony architektury, ale przez zwykłych ludzi, z potrzeby bliskości z naturą i poszanowaniem miejsca – recenzja Piotra Musiałowskiego.

Cabin Porn
Zach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere, Little, Brown and Company 2015

Chyba każdy z nas ma w głowie wymarzony domek na odludziu, który chciałby zbudować. Miejsce, gdzie można oderwać się od zgiełku cywilizacji i naprawdę odpocząć. Często szkicuję domki w górach, na Mazurach, czy nad morzem. Mam kilka takich budyneczków w głowie. Ta książka pokazuje, że takie marzenia można zrealizować, i to zrealizować pięknie. Album jest drukowaną kontynuacją strony internetowej Cabin Porn, stanowiącej zbiór zdjęć i opisów „małej architektury” nadesłanych przez internautów z całego świata. Od współczesnych rozwiązań, po domy nieprzypominające już domu, ale szałas – albo coś, co może komuś służyło kiedyś za schronienie. Ten dziwny zbiór, gdzie korespondują ze sobą przemyślane projekty i dziwaczne obiekty, będące realizacją wizjonerskich pomysłów, jest wyjątkowym dowodem na nieograniczoną moc ludzkiej wyobraźni i fantazji.

Wyraźnie widoczna jest determinacja, jaką wykazać się musieli projektanci i budowniczowie niektórych z nich. Autorzy wybrali kilka typów takich schronień i opisują je w uporządkowany sposób – domy na drzewach, domy pod ziemią, domy na pustyni, itd. Książka jest też prostą instrukcją, jak zbudować tego rodzaju obiekt. Cały projekt ma swoją historię i specyficzną linię powstawania – gromadzi domy projektowane nie przez ikony architektury, ale przez zwykłych ludzi, z potrzeby bliskości z naturą i poszanowaniem miejsca. Dla mnie, jako architekta, to chyba największa wartość.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.