Architektura MuratorKrytykaZach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere

Zach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere

Album jest drukowaną kontynuacją strony internetowej Cabin Porn, stanowiącej zbiór zdjęć i opisów „małej architektury” nadesłanych przez internautów z całego świata. Cały projekt ma swoją historię i specyficzną linię powstawania – gromadzi domy projektowane nie przez ikony architektury, ale przez zwykłych ludzi, z potrzeby bliskości z naturą i poszanowaniem miejsca – recenzja Piotra Musiałowskiego.

Cabin Porn
Zach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere, Little, Brown and Company 2015

Chyba każdy z nas ma w głowie wymarzony domek na odludziu, który chciałby zbudować. Miejsce, gdzie można oderwać się od zgiełku cywilizacji i naprawdę odpocząć. Często szkicuję domki w górach, na Mazurach, czy nad morzem. Mam kilka takich budyneczków w głowie. Ta książka pokazuje, że takie marzenia można zrealizować, i to zrealizować pięknie. Album jest drukowaną kontynuacją strony internetowej Cabin Porn, stanowiącej zbiór zdjęć i opisów „małej architektury” nadesłanych przez internautów z całego świata. Od współczesnych rozwiązań, po domy nieprzypominające już domu, ale szałas – albo coś, co może komuś służyło kiedyś za schronienie. Ten dziwny zbiór, gdzie korespondują ze sobą przemyślane projekty i dziwaczne obiekty, będące realizacją wizjonerskich pomysłów, jest wyjątkowym dowodem na nieograniczoną moc ludzkiej wyobraźni i fantazji.

Wyraźnie widoczna jest determinacja, jaką wykazać się musieli projektanci i budowniczowie niektórych z nich. Autorzy wybrali kilka typów takich schronień i opisują je w uporządkowany sposób – domy na drzewach, domy pod ziemią, domy na pustyni, itd. Książka jest też prostą instrukcją, jak zbudować tego rodzaju obiekt. Cały projekt ma swoją historię i specyficzną linię powstawania – gromadzi domy projektowane nie przez ikony architektury, ale przez zwykłych ludzi, z potrzeby bliskości z naturą i poszanowaniem miejsca. Dla mnie, jako architekta, to chyba największa wartość.

„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.