Joanna Stankiewicz: Projekt dla Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” obejmował kompleksową przebudowę i modernizację izby przyjęć oraz holu rejestracji do 30 poradni specjalistycznych. Co było dla Pana najważniejsze przy tej realizacji?Piotr Żabicki: Wejście do szpitala to bardzo istotna przestrzeń z punktu widzenia uczuć małego pacjenta i jego rodzica. Obszar ten powinien być czytelny funkcjonalnie i przyjazny estetycznie, by wywoływać pozytywne emocje i wspierać budowanie optymizmu w walce dzieci z problemami zdrowotnymi.Joanna Stankiewicz: Jak projektuje się obecnie nowoczesne przestrzenie w szpitalach dziecięcych?Piotr Żabicki: Dziś oprócz oczywistych zmian w projektowaniu szpitala związanych z rozwojem techniki oraz warunkami epidemii, powinniśmy się starać o bardziej przyjazne kreowanie wnętrz pod kątem realizacji potrzeb psychologicznych pacjenta.
Czytaj też: Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] |Zmieniamy percepcję pacjenta dotyczącą wizyty w szpitalu, by generować mniej stresu, a jednocześnie wywoływać zaciekawienie, kojarzyć z zabawą, przygodą. Przestrzenie poczekalni mają natomiast na celu osiągnąć jak najbardziej domowy charakter, w miarę możliwości materiałowych, estetycznie odbiegających od stereotypowego „szpitalnego” wyglądu. Szerokie zastosowanie materiałów miękkich: mat czy miękkich materiałów dywanowych, drewnopodobnych oraz żakardowych okładzin ściennych ma na celu uzyskanie efektu ciepła i przytulności.
Joanna Stankiewicz: Na co zwracali Państwo szczególną uwagę projektując rejestrację do przychodni specjalistycznych oraz izbę przyjęć dla CZD?Piotr Żabicki: Obecnym trendem jest też projektowanie przestrzeni bez wykluczeń czyli miejsc, gdzie każdy typ pacjenta znajdzie swój zakątek. Projektowane poczekalnie mają charakter skomponowanych w spójną całość „kącików” dla określonych grup użytkowników. Zaprojektowano kącik dla niemowlaków, dla grupy dzieci 3-12, nastolatków, dzieci specjalnych potrzeb, zarówno niepełnosprawnych ruchowo, jak i umysłowo, oraz gabinet o zmiennej funkcji izolatorium dla dziecka psychotycznego. Joanna Stankiewicz: Czy odpowiednia akustyka wnętrza była dla Pana istotna, czy jest istotna w przypadku szpitali dla dzieci? Piotr Żabicki: Akustyka jest dziś bardzo ważna i wiąże się z tym, o czym mówiłem na początku – z dobrym klimatem psychologicznym. Ważną funkcję pełnią tu sufity podwieszone Rockfon. Na ścianach dzieje się tu sporo: drzwi, boksy, tablice informacyjne i nie ma wiele miejsca na elementy ograniczające hałas czy poprawiające zrozumiałość mowy.
Piotr Żabicki, architekt, od 2011 roku partner w Kuryłowicz & Associates. Najważniejsze realizacje, których jest współautorem: biurowce Wola Retro (Warszawa, 2019), Retro Office House (Wrocław, 2018), Wola Center (Warszawa, 2013), a także Wydział Fizyki (CeNT II) UW (Warszawa, II etap: 2017), Ratusz Dzielnicy Warszawa Wilanów (2014)
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!