Architektura MuratorKrytykaZmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim z Kuryłowicz & Associates

Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim z Kuryłowicz & Associates

Dziś oprócz oczywistych zmian w projektowaniu szpitala związanych z rozwojem techniki oraz warunkami epidemii, powinniśmy się starać o bardziej przyjazne kreowanie wnętrz pod kątem realizacji potrzeb psychologicznych pacjenta. O nowej realizacji Kuryłowicz & Associates zaprojektowanej pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozmawiamy z jej współautorem, architektem Piotrem Żabickim.

Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim ze studia Kuryłowicz & Associates

Joanna Stankiewicz: Projekt dla Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” obejmował kompleksową przebudowę i modernizację izby przyjęć oraz holu rejestracji do 30 poradni specjalistycznych. Co było dla Pana najważniejsze przy tej realizacji?

Piotr Żabicki:
Wejście do szpitala to bardzo istotna przestrzeń z punktu widzenia uczuć małego pacjenta i jego rodzica. Obszar ten powinien być czytelny funkcjonalnie i przyjazny estetycznie, by wywoływać pozytywne emocje i wspierać budowanie optymizmu w walce dzieci z problemami zdrowotnymi.

Joanna Stankiewicz: Jak projektuje się obecnie nowoczesne przestrzenie w szpitalach dziecięcych?

Piotr Żabicki:
Dziś oprócz oczywistych zmian w projektowaniu szpitala związanych z rozwojem techniki oraz warunkami epidemii, powinniśmy się starać o bardziej przyjazne kreowanie wnętrz pod kątem realizacji potrzeb psychologicznych pacjenta.

Czytaj też: Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] |

Zmieniamy percepcję pacjenta dotyczącą wizyty w szpitalu, by generować mniej stresu, a jednocześnie wywoływać zaciekawienie, kojarzyć z zabawą, przygodą. Przestrzenie poczekalni mają natomiast na celu osiągnąć jak najbardziej domowy charakter, w miarę możliwości materiałowych, estetycznie odbiegających od stereotypowego „szpitalnego” wyglądu. Szerokie zastosowanie materiałów miękkich: mat czy miękkich materiałów dywanowych, drewnopodobnych oraz żakardowych okładzin ściennych ma na celu uzyskanie efektu ciepła i przytulności.

Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim ze studia Kuryłowicz & Associates
Zmodernizowane wnętrza Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, proj. Kuryłowicz & Associates; fot. Rockfon

Joanna Stankiewicz: Na co zwracali Państwo szczególną uwagę projektując rejestrację do przychodni specjalistycznych oraz izbę przyjęć dla CZD?

Piotr Żabicki:
Obecnym trendem jest też projektowanie przestrzeni bez wykluczeń czyli miejsc, gdzie każdy typ pacjenta znajdzie swój zakątek. Projektowane poczekalnie mają charakter skomponowanych w spójną całość „kącików” dla określonych grup użytkowników. Zaprojektowano kącik dla niemowlaków, dla grupy dzieci 3-12, nastolatków, dzieci specjalnych potrzeb, zarówno niepełnosprawnych ruchowo, jak i umysłowo, oraz gabinet o zmiennej funkcji izolatorium dla dziecka psychotycznego.

Joanna Stankiewicz: Czy odpowiednia akustyka wnętrza była dla Pana istotna, czy jest istotna w przypadku szpitali dla dzieci?

Piotr Żabicki:
Akustyka jest dziś bardzo ważna i wiąże się z tym, o czym mówiłem na początku – z dobrym klimatem psychologicznym. Ważną funkcję pełnią tu sufity podwieszone Rockfon. Na ścianach dzieje się tu sporo: drzwi, boksy, tablice informacyjne i nie ma wiele miejsca na elementy ograniczające hałas czy poprawiające zrozumiałość mowy.

 


Piotr Żabicki, architekt, od 2011 roku partner w Kuryłowicz & Associates. Najważniejsze realizacje, których jest współautorem: biurowce Wola Retro (Warszawa, 2019), Retro Office House (Wrocław, 2018), Wola Center (Warszawa, 2013), a także Wydział Fizyki (CeNT II) UW (Warszawa, II etap: 2017), Ratusz Dzielnicy Warszawa Wilanów (2014)

Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim ze studia Kuryłowicz & Associates
Zmodernizowane wnętrza Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, proj. Kuryłowicz & Associates; fot. Rockfon
Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim ze studia Kuryłowicz & Associates
Zmodernizowane wnętrza Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, proj. Kuryłowicz & Associates; fot. Rockfon
Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim ze studia Kuryłowicz & Associates
Zmodernizowane wnętrza Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, proj. Kuryłowicz & Associates; fot. Rockfon
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty! 30 stycznia 2022 roku odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz czwarty Architecture Snob włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 250 tysięcy złotych!
Kuryłowicz & Associates projektuje pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka Pracownia Kuryłowicz & Associates opracowała pro bono kompleksową modernizację izby przyjęć oraz holu głównego 30 poradni specjalistycznych w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. To już kolejna realizacja na terenie Instytutu, w którą zaangażowali się społecznie architekci z tego warszawskiego biura.
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates We Wrocławiu powstanie kolejny prywatny akademik. Jak zapowiadają projektanci z Kuryłowicz & Associates będzie jednak inny niż wszystkie, skrojony na miarę potrzeb współczesnego studenta.
Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.