Konkurs na projekt nowego akademika władze uczelni ogłosiły na początku roku. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji budynku, który pomieściłby ok. 400 studentów. Trzeba było przewidzieć 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych, każdy z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na wszystkich piętrach należało ponadto zaprojektować kuchnię z jadalnią i pralnię, a także przewidzieć klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe i minimarket. Jury pod przewodnictwem architekta Piotra Kostki pierwszą nagrodę przyznało pracowni Dedeco. Szczególną wartością tego projektu są rozwiązania tworzące „model wertykalnej wioski”. Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych – mówił o zwycięskiej pracy sędzia.
Architekci zaproponowali pięciokondygnacyjny budynek na planie kwadratu, z dużym dziedzińcem pośrodku. Kontekst dla niniejszego projektu stanowi istniejąca zabudowa kampusu Morasko złożona wyłącznie z obiektów dydaktycznych i naukowych. Z tego powodu realizacja nowego budynku o silnym oddziaływaniu aktywizującym, którego funkcjonowanie nie zamyka się w ograniczonych ramach czasowych nabiera szczególnego znaczenia. Akademik to środowisko, w którym spotkają się ludzie pochodzący z różnych miejsc, o odmiennych doświadczeniach życiowych i potrzebach. Wejście w taką rzeczywistość otwiera przed użytkownikami nowe szanse, ale też i wyzwania. Dlatego chcielibyśmy stworzyć warunki, które skompensują ewentualne nierówności, zapewnią możliwość stopniowej adaptacji i indywidualnego określenia stopnia uczestnictwa we wspólnocie poprzez zróżnicowane formy zamieszkania – tłumaczą autorzy.
Frontowa elewacja obiektu kontynuuje linię zabudowy wyznaczoną przez sąsiadujące gmachy. Połączenie szarych płyt na zewnętrznych fasadach i ceglana okładzina dziedzińca stanowią nawiązanie do materiałów i wykończeń typowych dla kampusu. Główne wejście do akademika i część funkcji usługowych architekci przewidzieli od ul. Umultowskiej, by podkreślić jej charakter jako głównej osi komunikacyjnej zespołu na Morasku.
Strukturę części mieszkalnej oparli z kolei na modelu wertykalnej wioski. Kolejne poziomy organizacji, budowane w oparciu o wydzielone sekcje budynku, służą stopniowaniu liczebności grup sąsiedzkich. Relacja względem trzonu głównego pozwoli lepiej zdefiniować strefy o zróżnicowanym poziomie prywatności i otwartości społecznej, dając szerszy wybór przyszłym mieszkańcom. Takie wydzielenie członów budynku to także umożliwienie większej identyfikacji każdego użytkownika w odniesieniu do całego budynku – wyjaśniają projektanci.
Zgodnie z wytycznymi konkursu, na wszystkich kondygnacjach przewidzieli pomieszczenia użytkowane wspólnie. Strefy te otwierają się na obszar komunikacji. Połączone z kuchniami i tarasami stają się obszarami integracji mieszkańców przyległych „bloków” i realizacji wspólnych projektów. Przestrzenie współdzielone są jednym z najsilniejszych zalążków budowania wspólnoty, a codzienne czynności jak gotowanie i spożywanie posiłku stanowią najlepszą okazję do poznania nowych członków wspólnoty i pogłębiania już nawiązanych relacji.
Drugie miejsce w konkursie zajęło studio Front Architects, a trzecie Pracownia Autorska i Biuro Prawne H. J. Buszkiewicza. Teraz Uniwersytet ogłosi przetarg na wykonawcę domu studenckiego. Mam nadzieję, że proces inwestycyjny przebiegnie zgodnie z naszym planem i pierwsi studenci zamieszkają na Morasku w 2021 roku – zapowiada dr Marcin Wysocki, kanclerz UAM.
To kolejny projekt akademika wyłoniony ostatnim czasie w konkursie zorganizowanym przez uczelnię publiczną. Na początku roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowego domu studenckiego Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze miejsce zajęła wówczas pracownia Projekt Praga.