Architektura MuratorProjektyAkademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci

Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci

Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.

Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci
Akademik na Solcu, proj. Grupa 5 Architekci
Akademik na SolcuWarszawa, ul. Solec 22
AutorzyGrupa 5 Architekci
Generalny wykonawcaFBI Tasbud
InwestorZeitgeist Asset Management
Powierzchnia użytkowa5239.0 m²
Data realizacji (koniec)2022

Zespół budynków przy ul. Solec 22 powstał w 1961 roku dla Biura Projektów Służby Zdrowia. Kompleks składał się z dwóch obiektów, 8- i 12-piętrowego, a jego autorami byli Tomasz Banaszek, Stanisław Roszczyk i Edmund Sokołowski. Ostatnio mieściły się tam biura na wynajem. Trzy lata temu wieżowce kupiła firma Zeitgeist Asset Management, planując ich przebudowę na prywatny akademik. Projekt adaptacji zleciła pracowni Grupa 5 Architekci. Według koncepcji nowy dom studencki zaoferuje 149 pokoi, w tym apartamenty premium oraz pokoje dla osób z niepełnosprawnościami. Na miejscu studenci będą mogli korzystać m.in. z pralni samoobsługowej oraz pomieszczenia do przechowywania rowerów. Na dolnych kondygnacjach znajdą się lokale usługowe, w tym sklepy i punkty gastronomiczne.

Czytaj też: URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group |

Schemat domu studenckiego został zaprojektowany na wzór bardzo nowoczesnych akademików, które mieliśmy możliwość oglądać m.in. w Amsterdamie i w Kopenhadze. Nadrzędnym celem, przyświecającym projektowi, była integracja mieszkańców. Obiekt posiadać więc będzie wspólne kuchnie, sale wielofunkcyjne, wyposażone w miękkie kanapy i pufy, gdzie będzie można słuchać muzyki, organizować imprezy, projekcje filmów czy odczyty – tłumaczy architekt Rafał Zelent z pracowni Grupa 5 Architekci.

Nowy akademik na Solcu już w 2022 roku

Mimo tych wszystkich udogodnień, zabudowa zachowa charakter architektury lat 60., w tym m.in. kompozycję elewacji i oryginalną klatkę schodową. Powierzchnia użytkowa nowego akademika na Solcu wyniesie 5239 m². Zespół ma zostać oddany do użytku na przełomie września i października 2022 roku.

Opracowana przez nas koncepcja warszawskiego akademika na Solcu, wcześniej sprawdziła się w Pradze. Uważnie analizujemy potrzeby studentów w Polsce i mamy nadzieję zapewnić im podobne warunki mieszkania, które świetnie zdały egzamin w Czechach – czyli wysokiej jakości zakwaterowanie w pokojach jedno- i dwuosobowych, w doskonałej lokalizacji i w przystępnych cenach – mówi Zdena Noack, dyrektor zarządzająca Zeitraum, spółki córki Zeitgeist, która jako operator zajmie się zarządzaniem domami studenckimi w Polsce. Zeitraum jest drugim największym i najbardziej profesjonalnym operatorem domów studenckich w Czechach, który działa na rynku od pięciu lat i obecnie zarządza 460 łóżkami w domach studenckich oraz 144 łóżkami w 53 apartamentach serwisowanych.

Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci
Akademik na Solcu, proj. Grupa 5 Architekci

Gdzie powstanie nowy akademik na Solcu

Akademik BaseCamp w Łodzi
Akademik BaseCamp w Łodzi Projektanci stanęli przed niełatwym zadaniem dostosowania poprzemysłowego obiektu do wymagań współ-czesnego domu studenckiego, przy jednoczesnym wyeksponowaniu jego unikatowych walorów. Wymagało to zarówno sprawności warsztatowej, jak i pokory – pisze Błażej Ciarkowski.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu Władze UW we współpracy z SARP-em ogłosiły wyniki konkurs na projekt nowego domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Najwyżej ocenione propozycje pracowni Projekt Praga, JEMS Architekci i Analog Piotra Śmierzewskiego.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Biurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci Biurowiec Lakeside powstanie nad niewielkim jeziorem na warszawskim Służewcu. Budynek według projektu pracowni Grupa 5 Architekci zastąpi University Business Center I z 1997 roku.
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – spotkanie z biurem Grupa 5 Architekci Stołeczny oddział SARP zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu prezentującego warszawskie pracownie architektoniczne. Gośćmi wieczoru będą projektanci ze studia Grupa 5 Architekci.
Postępu Apartments w Warszawie Zespół czterech budynków pod nazwą Postępu Apartments planuje w Warszawie firma Golub GetHouse. Na projekt kompleksu ogłosiła konkurs, w którym zwyciężyła pracownia Grupa 5 Architekci.