Architektura MuratorProjektyAkademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Konkurs na projekt akademika UW na Służewcu

Projekt akademika UW na Służewcu wyłoniono w konkursie architektonicznym z 2019 roku. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Koteckiego pierwsze miejsce przyznało pracowni Projekt Praga. Architekci zaprojektowali budynek na planie krzyża z centralnym patio pośrodku. Idea „odwróconych” dziedzińców tematycznych, zlokalizowanych między ramionami domu studenckiego i dopełnionych planowaną w przyszłości zabudową, pozwala na oszczędne gospodarowanie przestrzenią współdzieloną z sąsiadami, stając się zalążkiem urbanistyki całego obszaru – uzasadniali sędziowie. Zamiast długich ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynku, autorzy zaproponowali typologię opartą o niewielkie, kilkunastoosobowe grupy sąsiedzkie rozłożone wokół wielopoziomowego rdzenia mieszczącego przeplatające się strefy integracji  i wypoczynku oraz kuchnie.

Czytaj też: Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu |

2 grudnia władze uczelni podpisały umowę z wykonawcą, firmą Mota-Engil Central Europe, na realizację nowego akademika UW na Służewcu. Gmach powstanie w obrębie ulic Sulimy i Smyczkowej. Będą w nim mieszkać studenci i doktoranci UW, w tym także obcokrajowcy studiujący i pracujący na uczelni. W budynku znajdzie się ponad 130 pokoi, zarówno jedno-, jak i dwuosobowe, a także segmenty składające z dwóch pokoi, łazienki i przestrzeni komunikacji z niewielkim aneksem kuchennym, oraz tzw. mieszkania eksperymentalne, będące połączeniem zalet pokoju w akademiku z zaletami pokoju wynajmowanego „na mieście”. Łącznie będzie tu ponad 380 miejsc zakwaterowania. Oprócz tego zaplanowano: pokoje do pracy cichej i w grupach, kuchnie, świetlicę, pralnię oraz salę ćwiczeń.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Akademika UW na Służewc: realizacja

Nowy akademik UW na Służewcu będzie miał siedem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, przeznaczoną na miejsca postojowe oraz pomieszczenia techniczne. Powierzchnia całkowita wyniesie prawie 13 tys. m², a użytkowa prawie 5850 m². Prace budowlane mają zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku. Generalny wykonawca będzie odpowiedzialny także za wykończenie i wyposażenie pokoi oraz za zagospodarowanie terenu wraz z elementami małej architektury.

Budowa akademika UW na Służewcu to jedna z inwestycji programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” z dotacją na poziomie 945 mln zł. W ramach tego programu do 2025 roku władze uczelni przeprowadzą 18 dużych inwestycji: 10 obiektów poddanych zostanie gruntownej modernizacji, a 8 zostanie zrealizowanych zupełnie od zera. Jedną z nich jest budowa Wydziału Psychologii UW w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

Czytaj też: Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga |

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Bujnowski Architekci. To kolejne zwycięstwo pracowni w konkursie zorganizowanym przez władze uczelni.
Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej Konkurs SARP Bednarska na projekt nowego budynku naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci. Na podium także WXCA i Stelmach i Partnerzy. Przentujemy laureatów konkursu SARP Bednarska.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.