Architektura MuratorProjektyAkademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Konkurs na projekt akademika UW na Służewcu

Projekt akademika UW na Służewcu wyłoniono w konkursie architektonicznym z 2019 roku. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Koteckiego pierwsze miejsce przyznało pracowni Projekt Praga. Architekci zaprojektowali budynek na planie krzyża z centralnym patio pośrodku. Idea „odwróconych” dziedzińców tematycznych, zlokalizowanych między ramionami domu studenckiego i dopełnionych planowaną w przyszłości zabudową, pozwala na oszczędne gospodarowanie przestrzenią współdzieloną z sąsiadami, stając się zalążkiem urbanistyki całego obszaru – uzasadniali sędziowie. Zamiast długich ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynku, autorzy zaproponowali typologię opartą o niewielkie, kilkunastoosobowe grupy sąsiedzkie rozłożone wokół wielopoziomowego rdzenia mieszczącego przeplatające się strefy integracji  i wypoczynku oraz kuchnie.

Czytaj też: Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu |

2 grudnia władze uczelni podpisały umowę z wykonawcą, firmą Mota-Engil Central Europe, na realizację nowego akademika UW na Służewcu. Gmach powstanie w obrębie ulic Sulimy i Smyczkowej. Będą w nim mieszkać studenci i doktoranci UW, w tym także obcokrajowcy studiujący i pracujący na uczelni. W budynku znajdzie się ponad 130 pokoi, zarówno jedno-, jak i dwuosobowe, a także segmenty składające z dwóch pokoi, łazienki i przestrzeni komunikacji z niewielkim aneksem kuchennym, oraz tzw. mieszkania eksperymentalne, będące połączeniem zalet pokoju w akademiku z zaletami pokoju wynajmowanego „na mieście”. Łącznie będzie tu ponad 380 miejsc zakwaterowania. Oprócz tego zaplanowano: pokoje do pracy cichej i w grupach, kuchnie, świetlicę, pralnię oraz salę ćwiczeń.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Akademika UW na Służewc: realizacja

Nowy akademik UW na Służewcu będzie miał siedem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, przeznaczoną na miejsca postojowe oraz pomieszczenia techniczne. Powierzchnia całkowita wyniesie prawie 13 tys. m², a użytkowa prawie 5850 m². Prace budowlane mają zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku. Generalny wykonawca będzie odpowiedzialny także za wykończenie i wyposażenie pokoi oraz za zagospodarowanie terenu wraz z elementami małej architektury.

Budowa akademika UW na Służewcu to jedna z inwestycji programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” z dotacją na poziomie 945 mln zł. W ramach tego programu do 2025 roku władze uczelni przeprowadzą 18 dużych inwestycji: 10 obiektów poddanych zostanie gruntownej modernizacji, a 8 zostanie zrealizowanych zupełnie od zera. Jedną z nich jest budowa Wydziału Psychologii UW w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

Czytaj też: Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga |

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Bujnowski Architekci. To kolejne zwycięstwo pracowni w konkursie zorganizowanym przez władze uczelni.
Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej Konkurs SARP Bednarska na projekt nowego budynku naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci. Na podium także WXCA i Stelmach i Partnerzy. Przentujemy laureatów konkursu SARP Bednarska.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: podpowiadamy, co można zgłosić Do 6 lutego można przesyłać zgłoszenia do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2021 roku.
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.
W Warszawie powstanie kolejny most dla pieszych i rowerzystów Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił zamówienie na projekt mostu w Porcie Czerniakowskim, który służyć ma pieszym i rowerzystom. Oferty można składać do 31 stycznia.
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów Coraz bliżej oddania kolejnych stacji II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstają według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński.
ZODIAK – od idei po realizację: Wacławek, Mostafa, Happach, Olszewski, Kalatowie, Saloni-Sadowska, Sawicki O tym, dlaczego w ogóle powstał Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, jak do tego doszło i czemu budynek ma służyć opowiadają Jakub Wacławek, Marcin Mostafa, Marlena Happach, Michał Olszewski, Eliza i Szymon Kalatowie, Maria Saloni-Sadowska i Piotr Sawicki.
O kładce przez Wisłę w Warszawie Magdalena Staniszkis Podjęta przez prezydenta Warszawy decyzja o realizacji kładki przez Wisłę łączącej lewobrzeżną i prawobrzeżną Warszawę w osi ulicy Karowej i Okrzei to pomyślne zwieńczenie ponad pół wieku najnowszej historii warszawskiej urbanistyki. Pozwalam sobie na przypomnienie o architektach i urbanistach, którzy tę historię tworzyli, mając świadomość, że nie wymieniam wszystkich.