Architektura MuratorProjektyAkademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Konkurs na projekt akademika UW na Służewcu

Projekt akademika UW na Służewcu wyłoniono w konkursie architektonicznym z 2019 roku. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Koteckiego pierwsze miejsce przyznało pracowni Projekt Praga. Architekci zaprojektowali budynek na planie krzyża z centralnym patio pośrodku. Idea „odwróconych” dziedzińców tematycznych, zlokalizowanych między ramionami domu studenckiego i dopełnionych planowaną w przyszłości zabudową, pozwala na oszczędne gospodarowanie przestrzenią współdzieloną z sąsiadami, stając się zalążkiem urbanistyki całego obszaru – uzasadniali sędziowie. Zamiast długich ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynku, autorzy zaproponowali typologię opartą o niewielkie, kilkunastoosobowe grupy sąsiedzkie rozłożone wokół wielopoziomowego rdzenia mieszczącego przeplatające się strefy integracji  i wypoczynku oraz kuchnie.

Czytaj też: Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu |

2 grudnia władze uczelni podpisały umowę z wykonawcą, firmą Mota-Engil Central Europe, na realizację nowego akademika UW na Służewcu. Gmach powstanie w obrębie ulic Sulimy i Smyczkowej. Będą w nim mieszkać studenci i doktoranci UW, w tym także obcokrajowcy studiujący i pracujący na uczelni. W budynku znajdzie się ponad 130 pokoi, zarówno jedno-, jak i dwuosobowe, a także segmenty składające z dwóch pokoi, łazienki i przestrzeni komunikacji z niewielkim aneksem kuchennym, oraz tzw. mieszkania eksperymentalne, będące połączeniem zalet pokoju w akademiku z zaletami pokoju wynajmowanego „na mieście”. Łącznie będzie tu ponad 380 miejsc zakwaterowania. Oprócz tego zaplanowano: pokoje do pracy cichej i w grupach, kuchnie, świetlicę, pralnię oraz salę ćwiczeń.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Akademika UW na Służewc: realizacja

Nowy akademik UW na Służewcu będzie miał siedem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, przeznaczoną na miejsca postojowe oraz pomieszczenia techniczne. Powierzchnia całkowita wyniesie prawie 13 tys. m², a użytkowa prawie 5850 m². Prace budowlane mają zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku. Generalny wykonawca będzie odpowiedzialny także za wykończenie i wyposażenie pokoi oraz za zagospodarowanie terenu wraz z elementami małej architektury.

Budowa akademika UW na Służewcu to jedna z inwestycji programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” z dotacją na poziomie 945 mln zł. W ramach tego programu do 2025 roku władze uczelni przeprowadzą 18 dużych inwestycji: 10 obiektów poddanych zostanie gruntownej modernizacji, a 8 zostanie zrealizowanych zupełnie od zera. Jedną z nich jest budowa Wydziału Psychologii UW w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

Czytaj też: Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga |

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Bujnowski Architekci. To kolejne zwycięstwo pracowni w konkursie zorganizowanym przez władze uczelni.
Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej Konkurs SARP Bednarska na projekt nowego budynku naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci. Na podium także WXCA i Stelmach i Partnerzy. Przentujemy laureatów konkursu SARP Bednarska.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.