Architektura MuratorProjektyAkademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja

Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Konkurs na projekt akademika UW na Służewcu

Projekt akademika UW na Służewcu wyłoniono w konkursie architektonicznym z 2019 roku. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Koteckiego pierwsze miejsce przyznało pracowni Projekt Praga. Architekci zaprojektowali budynek na planie krzyża z centralnym patio pośrodku. Idea „odwróconych” dziedzińców tematycznych, zlokalizowanych między ramionami domu studenckiego i dopełnionych planowaną w przyszłości zabudową, pozwala na oszczędne gospodarowanie przestrzenią współdzieloną z sąsiadami, stając się zalążkiem urbanistyki całego obszaru – uzasadniali sędziowie. Zamiast długich ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynku, autorzy zaproponowali typologię opartą o niewielkie, kilkunastoosobowe grupy sąsiedzkie rozłożone wokół wielopoziomowego rdzenia mieszczącego przeplatające się strefy integracji  i wypoczynku oraz kuchnie.

Czytaj też: Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu |

2 grudnia władze uczelni podpisały umowę z wykonawcą, firmą Mota-Engil Central Europe, na realizację nowego akademika UW na Służewcu. Gmach powstanie w obrębie ulic Sulimy i Smyczkowej. Będą w nim mieszkać studenci i doktoranci UW, w tym także obcokrajowcy studiujący i pracujący na uczelni. W budynku znajdzie się ponad 130 pokoi, zarówno jedno-, jak i dwuosobowe, a także segmenty składające z dwóch pokoi, łazienki i przestrzeni komunikacji z niewielkim aneksem kuchennym, oraz tzw. mieszkania eksperymentalne, będące połączeniem zalet pokoju w akademiku z zaletami pokoju wynajmowanego „na mieście”. Łącznie będzie tu ponad 380 miejsc zakwaterowania. Oprócz tego zaplanowano: pokoje do pracy cichej i w grupach, kuchnie, świetlicę, pralnię oraz salę ćwiczeń.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga

Akademika UW na Służewc: realizacja

Nowy akademik UW na Służewcu będzie miał siedem kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, przeznaczoną na miejsca postojowe oraz pomieszczenia techniczne. Powierzchnia całkowita wyniesie prawie 13 tys. m², a użytkowa prawie 5850 m². Prace budowlane mają zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku. Generalny wykonawca będzie odpowiedzialny także za wykończenie i wyposażenie pokoi oraz za zagospodarowanie terenu wraz z elementami małej architektury.

Budowa akademika UW na Służewcu to jedna z inwestycji programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” z dotacją na poziomie 945 mln zł. W ramach tego programu do 2025 roku władze uczelni przeprowadzą 18 dużych inwestycji: 10 obiektów poddanych zostanie gruntownej modernizacji, a 8 zostanie zrealizowanych zupełnie od zera. Jedną z nich jest budowa Wydziału Psychologii UW w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

Czytaj też: Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga |

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja
Akademik UW na Służewcu, proj. Projekt Praga
Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Bujnowski Architekci. To kolejne zwycięstwo pracowni w konkursie zorganizowanym przez władze uczelni.
Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej Konkurs SARP Bednarska na projekt nowego budynku naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci. Na podium także WXCA i Stelmach i Partnerzy. Przentujemy laureatów konkursu SARP Bednarska.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.
Miastotwórcy: cykl letnich warsztatów dla młodzieży Do 23 czerwca trwają zapisy na letni cykl warsztatów dla młodzieży zainteresowanej projektowaniem oraz partycypacją w życiu społecznym miasta. W programie wykłady, warsztaty design thinking, zajęcia z rysunku architektonicznego oraz projektowania 3D, a także zwiedzanie muzeów i warszawskich instytucji kultury.
Zespół mieszkalny przy ul. Chmielnej w Warszawie projektu biura S.A.M.I. Architekci Przy ul. Chmielnej, naprzeciwko kompleksu Varso Tower, rusza realizacja dwóch budynków mieszkalnych według projektu pracowni S.A.M.I. Architekci. Na dachu jednego z bloków planowany jest ogród dla mieszkańców.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.