O rozpisanym przez władze Warszawy konkursie na Aortę Warszawską, mającej być dodatkowym terenem rekreacyjnym w środku miasta, pisaliśmy w lutym. Zwycięski projekt przewiduje aranżację przestrzeni między Pałacem Kultury a Alejami Jerozolimskimi na symetrycznym planie. Kształt mają jej nadać przede wszystkim dwa główne elementy krajobrazowe; na osi między budynkami dworca Warszawa Śródmieście znajdą się dwie sadzawki, mające być lustrzanym odbiciem tej znajdującej się w Parku Świętokrzyskim, natomiast oś łącząca węzeł przesiadkowy przy metrze Centrum oraz Dworzec Centralny ma połączyć dwa istniejące ciągi piesze w jeden, przesunięty nieznacznie na północ. Zostanie ona podkreślona wizualnie za pomocą nasadzeń czerwonych krzewów i róż - kolor ma odnosić się do nazwy Aorty Warszawskiej.
W południowej części założenia znajdą się nasadzenia drzew owocowych, które mają nawiązać do znajdującego się przed wojną po przeciwnej stronie Alei Jerozolimskich Ogrodu Pomologicznego. Na terenie parku mają znaleźć się także wielofunkcyjna strefa relaksu (zaraz przy wyjściu z tzw. patelni) oraz strefy kulturalne osadzone w wysokiej zieleni. Cały teren ma zostać otoczony ogrodzeniem, które w zamierzeniach projektantów ma potęgować wrażenie przebywania w oazy zieleni. Linie roślinności, wykorzystujące istniejący drzewostan, oraz wybór flory mają nasuwać na myśl sielski krajobraz, przeniesiony do centrum miasta.
Projekt ma objąć także wprowadzenie ułatwień w dostępności do terenu, w tym przeprojektowanie rampy przy metrze Centrum, zniwelowanie nierówności terenu, montaż barierek na schodach oraz przedłużenie istniejącej ścieżki dotykowej.