Kamienica przy al. Wojska Polskiego 18 w Szczecinie

i

Autor: serwis prasowy proj. Co Architekci

Architektura Szczecina

Apartamentowiec w miejscu legendarnego kombinatu cukierniczego w Szczecinie

2023-06-12 16:28

Biuro Co Architekci zaprojektowało budynek mieszkalno-usługowy, który ma powstać w miejscu dawnej kawiarni „Lucynka i Paulinka” w samym centrum Szczecina. Autorzy zaproponowali współczesną plombę nawiązującą jednak do historycznej architektury w sąsiedztwie.

Apartamentowiec przy al. Wojska Polskiego 18 w Szczecinie
Autorzy: Co Architekci
Inwestor: Extra Invest
Projekt: 2023

Późnomodernistyczny, dwukondygnacyjny pawilon mieszczący kombinat gastronomiczny „Lucynka i Paulinka” stanął przy al. Wojska Polskiego 18 w Szczecinie w 1977 roku. Przez lata serwowano tu desery, ciasta, alkohole i inne delikatesowe produkty czołowych zakładów cukierniczych jak Wawel, Kopernik, Bałtyk, Wedel czy Goplana. Należący do Społemu lokal podupadł po przełomie ’89 roku, choć słodkości sprzedawano tu do 2005 roku. Później w budynku funkcjonował sklep spożywczy. Jedenaście lat temu obiekt kupiła firma Extra Invest.

W 2015 roku przeprowadziła przebudowę pawilonu według projektu pracowni ABN Centrum. Charakterystyczną elewację pokrytą betonową mozaiką zastąpiono przeszkleniami, a wnętrza zaadaptowano do prowadzenia działalności handlowo-usługowej lub biurowej. Obecnie spółka przymierza się do kolejnej inwestycji. Dysponuje już decyzją o warunkach zabudowy, pozwalającą nadbudować obiekt o dodatkowe kondygnacje z przeznaczeniem na mieszkania. Według wstępnej koncepcji, opracowanej na zlecenie Extra Invest przez lokalne biuro Co Architekci, w budynku na 5 poziomach mogłoby się znaleźć nawet 30 lokali, a w parterze przestrzeń usługowo-handlowa. Autorzy zaproponowali obiekt w stylu nowoczesnej kamienicy o elewacjach wykończonych kamienną okładziną.

Idea współczesnej kamienicy powstała poprzez odniesienie się do charakterystycznych fasad historyzującej, XIX-wiecznej architektury miasta, z wykorzystaniem ponadczasowych form oraz nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Na ostatniej kondygnacji przewidziano penthousy z widokiem na dachy szczecińskich kamienic i kościołów  – zdradza Piotr Lipski, współprowadzący studio Co Architekci.

Kamienica przy al. Wojska Polskiego 18 w Szczecinie

i

Autor: serwis prasowy proj. Co Architekci
Kamienica przy al. Wojska Polskiego 18 w Szczecinie

i

Autor: serwis prasowy proj. Co Architekci