Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5

i

Autor: Archiwum Architektury Zmodernizowana kamienica przy ul. Św. Barbary 6/8 w Warszawie, proj. Grupa 5 Architekci

Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5

2021-11-18 14:41

Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.

Nazwa obiektuPrzebudowa kamienicy na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem
Adres obiektuWarszawa, ul. Św. Barbary 6/8
AutorzyGrupa 5 Architekci
Architektura wnętrzTétris
InwestorZeitgeist Asset Management
Data realizacji (koniec)2023

Rozległy, modernistyczny kompleks Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ul. Poznańskiej w Warszawie wzniesiono w latach 1928-1934 według projektu zespołu Juliana Putermana-Sadłowskiego. Kompleks obejmował gmach główny u zbiegu ul. Poznańskiej i Nowogrodzkiej oraz kamienice przy ul. Św. Barbary. Konstrukcję budynku głównego zaprojektował Stefan Bryła. Był to pierwszy w Polsce budynek o stalowej konstrukcji szkieletowej. W 2019 roku cały kwartał kupiła czeska firma Zeitgeist Asset Management – w stolicy znana m.in. z planów adaptacji biurowca z lat 60. na Solcu na prywatny akademik.

Czytaj też: Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci |Inwestor zapowiedział właśnie, że w grudniu rozpocznie prace nad przebudową jednego z obiektów wschodzących w skład dawnego kompleksu Urzędu Telekomunikacyjnego. Projekt adaptacji kamienicy przy ul. Św. Barbary 6/8 na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem opracowało biuro Grupa 5 Architekci. - Inwestujemy w wiekowe nieruchomości, by nadać im nowe życie. Z uwagi na lokalizację budynków w samym sercu Warszawy, ofertę apartamentów na wynajem przy ul. Św. Barbary będziemy kierować do osób, które cenią sobie dobry standard w świetnej lokalizacji, zarówno pod kątem życia rozrywkowego, jak i bliskiej odległości do wielu ważnych punktów w mieście. Spośród planowanych 41 mieszkań aż 24 to kawalerki, pozostałe to mieszkania dwu i trzypokojowe – mówi Peter Noack, współzałożyciel i CEO Zeitgeist Asset Management. Jak zapowiada inwestor, projekt zakłada przywrócenie pierwotnego wyglądu obiektów wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe. Przywrócone zostaną oryginalne podziały okienne, barierki i balustrady balkonowe. Istotną zmianą będzie natomiast przekształcenie parteru w narożniku budynku, gdzie wprowadzony zostanie lokal usługowy. Kamienica Św. Barbary 6/8 może wydawać się dość niepozorna, jednak kryje w sobie sporo ciekawych elementów. Dzięki inicjatywie Zeitgeist, wyeksponowane zostanie wiele oryginalnych cech budynku – podkreśla Dorota Gołębiewska, doradca ds. konserwatorskich firmy Zeitgeist Asset Management. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością brama. Jej krata stanowi ciekawy przykład metaloplastyki, którą inwestor planuje odrestaurować. Także tynk ścian – charakterystyczny dla okresu powstania budynku – będzie odtworzony. Ponieważ kamienica jest przykładem galeriowca, zostaną tu zachowane również galerie oraz oryginalna klatka schodowa – dodaje.

W planie jest również gruntowny remont wnętrza. Za tę część projektu odpowiadać będzie firma Tétris. W aranżacji mają zostać wykorzystane materiały powszechnie kojarzące się z modernizmem, jak beton, szkło, stal, ceramika i naturalne drewno. Powierzchnia najmu w zmodernizowanej kamienicy przy ul. Św. Barbary 6/8 wyniesie ponad 1700 m². Zakończenie realizacji przewidywane jest na 2023 rok. Kolejnym etapem będzie remont budynku przy ul. Św. Barbary 2a, a następnie pozostałych obiektów kompleksu, znajdujących się pod adresem Św. Barbary 10 oraz Nowogrodzka 45-47.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ