Architektura MuratorProjektyApartamenty w miejscu Polfy na warszawskiej Woli. Projekt biura BBGK Architekci

Apartamenty w miejscu Polfy na warszawskiej Woli. Projekt biura BBGK Architekci

To definitywny koniec przemysłu na warszawskiej Woli. Na terenie Polfy powstanie wielofunkcyjny zespół z ponad dwoma tysiącami mieszkań.

Apartamenty w miejscu Polfy na warszawskiej Woli. Projekt biura BBGK Architekci
Holtel Polfa, fragment zabudowy na terenach warszawskiej Polfy według konkursowej propozycji BBGK ARchitekci

Zakłady Polfy przy ul. Karolkowej to ostatnie z dużych przedsiębiorstw przemysłowych wciąż działających na warszawskiej Woli. Spółka zajmuje tu 5-hektarową działkę. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat okolica uległa tymczasem diametralnym zmianom. Dawne zakłady produkcyjne ustąpiły miejsca biurom i mieszkaniom. W najbliższym sąsiedztwie Polfy powstaje m.in. zespół dwóch 95-metrowych wież mieszkalnych Towarowa Towers (proj. FS&P Arcus), w 2020 roku oddano do użytku 195-metrowy Skyliner (proj. APA Wojciechowski Architekci), a po przeciwległej stronie ulicy Prostej trwa realizacja m.in. kolejnych etapów zespołu biurowego Lixa (proj. HRA Architekci).

Czytaj też: Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga |

Zabudowę dzisiejszych terenów Polfy obiektami mieszkalnymi dopuszcza plan miejscowy uchwalony w 2022 roku. Zgodnie z dokumentem na działce mogą powstać nawet 30-metrowe bloki, przy czym od strony ul. Prostej możliwa jest realizacja trzech dominat o wysokości do 55 metrów. Cały obszar był więc niezwykle atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. Na początku tygodnia o zakupie działki poinformowała spółka Noho Investment, której większościowym udziałowcem jest jedna z firm Sebastiana Kulczyka.

Noho na koncie ma m.in.projekty apatamentowców w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, by wymienić tylko przebudowę dawnej fabryki Cygar przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie (proj. Filip Adamczak) czy budynek Nadgórników 14 tuż obok katowickiej Strefy Kultury (proj. Wojciech Wojciechowski). Ostatnio o firmie zrobiło się głośno w związku z planami zabudowy działki po rozebranym w ubiegłym roku domu handlowym Solopol we Wrocławiu. Na projekt nowego obiektu w tym miejscu Noho Investment zorganizowała zamknięty konkurs architektoniczny. Wyniki poznać mamy dopiero w połowie kwietnia, ale wiadomo, że jedną z propozycji przygotowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak.  

Czytaj też: Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak |

Projekt wielofunkcyjnego zespołu na terenie Polfy w Warszawie również wyłoniony zostanie w konkursie inwestorskim. Informując o swoich planach w stolicy, Noho Investment wysyła do mediów komunikat prasowy z wizualizacjami biura BBGK Architekci. To jedna z koncepcji konkursowych. Ostateczny projekt zostanie wybrany w kwietniu – tłumaczy Karolina Gadzimska, dyrektorka ds. marketingu w Noho Investment. Nie podaje jednak, jakie jeszcze pracownie zaproszono do udziału w postępowaniu.

Architekci mieli zaprojektować kompleks apartamentowo-usługowy o powierzchni ponad 100 tys. m². Wybraliśmy jedną z najbardziej perspektywicznych lokalizacji w Warszawie – w bardzo prężnie rozwijającej się dzielnicy, blisko ścisłego centrum, przy nowej stacji metra. Zbudujemy wieloetapowy i wielofunkcjonalny kompleks, który wpisze się w kosmopolityczny charakter stolicy i wyznaczy nowy standard – zdradza jedynie Rafał Kula, prezes i współzałożyciel Noho Investment. Polfa Warszawa zapowiada wygaszenie produkcji w budynkach przy Karolkowej w początkach 2024 roku.

Apartamenty w miejscu Polfy na warszawskiej Woli. Projekt biura BBGK Architekci
Zaproponowane przez BBGK Architekci trzy dominanty wzdłuż ul. Prostej, w tle wieżowce przy rondzie Daszyńskiego, od lewej Generation Park, Warsaw UNIT i Skyliner
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
Wola, czyli jak zdobywano Dziki Zachód W krajobrazie warszawskiej Woli dominowały niegdyś wiatraki, browary i cegielnie, w międzywojniu pojawił się ciężki przemysł. Najbliższa centrum część tej dzielnicy, zwana Dzikim Zachodem, od dwudziestu lat przechodzi dynamiczną przemianę. Robotnicze kwartały zamieniają się w zagłębie „białych kołnierzyków”, a obiekty poprzemysłowe są burzone na ogromną skalę. Ale Dziki Zachód to nie tylko największy w Polsce plac wyburzeń. To też największy plac budowy. Jakie miasto rodzi się tu i teraz, na naszych oczach, zastanawia się Grzegorz Stiasny.
Autor: Piotr Prus
Budynek Grochowska 1 – mieszkania na wynajem od BBGK Architekci Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja zespołu Grochowska 1 na warszawskiej Pradze. Projekt zespołu opracowały biura BBGK Architekci i SAAW.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Sala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim W sali wielofunkcyjnej zastosowano ten sam arsenał skromnych, choć poruszających środków wyrazu, jaki wykorzystano w realizacji muzeum – o nowym projekcie BBGK Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze W miejscu biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma nowy zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci. Inwestycja realizowana będzie w ramach specustawy zwanej Lex Deweloper.
Wojciech Kotecki z BBGK Architekci o budynku Sprzeczna 4 [FILM] Współczesna prefabrykacja może być jak rękawiczka, uszyta na miarę potrzeb mieszkańców i kontekstu. Przystępując do projektowania Sprzecznej, o prefabrykacji nie wiedzieliśmy nic. Po prostu zaproponowaliśmy budynek, który uważaliśmy za dobry, a prefabrykacja poszła w ślad za naszą myślą. O realizacji budynku Sprzeczna 4 w Warszawie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci.
Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zwyciężyła pracownia BBGK Architekci. Staraliśmy się stworzyć budynek, który oprócz „bycia ikoną”, pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizować najbliższą przestrzeń i stworzy dobrą relację z portem i wodą – tłumaczą autorzy.