Architektura MuratorProjektyBiblioteka publiczna w Iławie

Biblioteka publiczna w Iławie

Dom Weterana w Iławie zostanie zaadaptowany na bibliotekę według zwycięskiej pracy Restudio Architektury.

Biblioteka publiczna w Iławie
Nieregularny rzut nowej części podyktowany był koniecznością zachowania starodrzewu

Przedmiotem konkursu była przebudowa i rozbudowa dawnego Domu Weterana z lat 70., usytuowanego na terenie miejskiego parku w samym centrum Iławy. Z uwagi na szpaler drzew wzdłuż alei skośnie przecinającej działkę oraz usytuowanie obiektu na skarpie, architekci zaproponowali nowe skrzydło na planie trójkąta, częściowo na słupach tworzących atrakcyjne podcienia od strony ul. Jana III Sobieskiego. Tu przewidzieli też niewielki, tarasowo ukształtowany plac z elementami małej architektury. W istniejącej, dwukondygnacyjnej części zlokalizowano głównie strefę dla pracowników, a na dachu ogólnodostępny taras z widokiem na pobliskie jezioro, w nowym, trzykondygnacyjnym skrzydle – przestrzenie biblioteki i czytelni. Powierzchnia użytkowa po rozbudowie wyniesie 2 tys. m2.

Zakończenie realizacji: 2020

Tagi:
Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie W cyklu Z archiwum przypominamy artykuł Wojciecha Onitzcha „Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie” zamieszczony w „Architekturze” nr 11/1963. O komentarz do tej unikalnej publikacji poprosiliśmy Martę Sękulską-Wrońską, partnera w pracowni WXCA, prezes OW SARP.
Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie: wyniki konkursu Poznanliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budynek, mieszczący między innymi główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według zwycięskiej koncepcji śląskiego biura OVO Grąbczewscy Architekci.
Biblioteka Tūranga w Christchurch Największym wyzwaniem było stworzenie budynku wytrzymałego na wstrząsy sejsmiczne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych następstw katastrof naturalnych. O nowej realizacji Schmidt Hammer Lassen pisze Radosław Stach.
Mała biblioteka przyszłości Magazyn „Volume Zero” ogłosił konkurs na innowacyjny projekt małej biblioteki dla 50 osób, która będzie nie tylko inkubatorem edukacji, ale również miejscem sprzyjającym interakcji, dzieleniu się pomysłami i wspólnemu spędzaniu czasu.
Publiczna biblioteka w Lublińcu W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Biblioteka Sławejkowa w Warnie Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.