Architektura MuratorProjektyBudynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu

Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu

Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.

Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu
Budynek mieszkalny BraniborskaWrocław, ul. Braniborska 10E
AutorzyQ2Studio
InwestorProfit development
Powierzchnia użytkowa19000.0 m²
Kubatura60380.0 m³
Data realizacji (koniec)2022

Plany zagospodarowania tzw. Centrum Świebodzkiego, czyli terenów pokolejowych na zapleczu Dworca Świebodzkiego w zachodniej części Wrocławia sięgają lat 90. ubiegłego wieku. Kilka lat temu władze miasta zaprezentowały koncepcję funkcjonalno-przestrzenną dla tego obszaru. Na 75 hektarach w obrębie ulic Braniborska, Tęczowa, Góralską i plac Orląt Lwowskich miałaby powstać zupełnie nowa dzielnica z zabudową usługowo-mieszkaniową i licznymi przestrzeniami zielonymi, realizująca ideę miasta krótkich odległości. Niezależnie od tych planów, w rejonie Centrum Świebodzkiego powstają już pomału nowe inwestycje. Jedną z nich jest budynek mieszkaniowy Braniborska, realizowany przy skrzyżowaniu z Robotniczą według projektu pracowni Q2Studio.

Czytaj też: Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu |

Projektując swego rodzaju pionierski obiekt na tym obszarze, wzdłuż powstającej obecnie nowoczesnej trasy tramwajowej na Nowy Dwór, chcieliśmy stworzyć budynek na tyle charakterystyczny, aby nadawał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy – tłumaczą architekci. Przewidzieli 10-kondygnacyjny blok na planie litery L z charakterystyczną kratownicą balkonów i przecinających je ścianek. Braniborska zaoferuje 25 mieszkań o powierzchni od 29 do 64 m² oraz 7 lokali usługowych w parterze. Dodatkowo na dachu zaplanowano ogólnodostępny taras rekreacyjny, z którego mieszkańcy będą mogli oglądać panoramę całego miasta. Inwestorem budynku jest firma Profit development. Przewidywany termin oddania do użytku to grudzień 2022 roku.

Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.
Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak Na działce po wyburzonym w ubiegłym roku Solpolu powstanie apartamentowiec. Jedną z koncepcji możliwej zabudowy opracowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak.
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – o realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Wojciech Fudala.
Biurowiec Brama Oławska we Wrocławiu Autorom biurowca udało się zapewnić przestrzenność i lekkość konstrukcji, która została wsparta na żelbetowych słupach tworzących głęboki podcień – o nowej realizacji pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy pisze Jerzy S. Majewski.
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.