Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu

i

Autor: Archiwum Architektury Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu, proj. BBGK Architekci

Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu

2020-10-05 18:08

W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zwyciężyła pracownia BBGK Architekci. Staraliśmy się stworzyć budynek, który oprócz „bycia ikoną”, pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizować najbliższą przestrzeń i stworzy dobrą relację z portem i wodą – tłumaczą autorzy.

Konkurs architektoniczny na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zorganizowała spółka Vantage Development, która na 14-hektarowym terenie już od dwóch lat realizuje tam wielofunkcyjny zespół z mieszkaniami, przestrzeniami komercyjnymi i rekreacyjnymi. Dotychczas w ramach I etapu inwestycji wzniesiono już trzy budynki według koncepcji Macków Pracownia Projektowa. Dwa kolejne, autorstwa studia Majewski Architektura, są obecnie w realizacji. Sukcesywnie powstaje też niezbędna infrastruktura: drogi, ścieżki rowerowe i skwery. Inwestorowi od początku zależy na jakości rozwiązań architektonicznych, dlatego projekty najbardziej charakterystycznych obiektów postanowił wyłaniać w konkursach architektonicznych.

W 2019 roku przeprowadził zamknięty konkurs na koncepcję siedmiokondygnacyjnego biurowca w rejonie ul. Wejherowskiej i Białowieskiej, w którym zwyciężyło studio WXCA, oraz na projekt basenu portowego, w którym wygrała pracownia AiS Andrzej Poniewierka i Witold Śliwa. Konkursy pomagają nam stale rozwijać się w obszarze tworzenia przyjaznych miejsc do życia o ciekawej formie architektonicznej. Dzięki takim inicjatywom mamy szansę również zapoznać się z koncepcjami różnych pracowni i ich spojrzeniem na daną przestrzeń, co jest niezwykle inspirujące – mówi „A-m” Katarzyna Szydłowska-Biskup, starszy specjalista ds. komunikacji w Vantage Development.

Czytaj też:  Pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt biurowca we Wrocławiu |

Tym razem przedmiotem konkursu był zespół mieszkalny z 80-metrową dominantą. Do udziału zgłosiło się 18 pracowni, ostatecznie swoje prace nadesłało 14. Zadaniem architektów było opracowanie wieży z 454 mieszkaniami i dwóch mniejszych obiektów ze 108 mieszkaniami, które harmonijnie dopełniłyby przestrzeń placu znajdującego się w sąsiedztwie. Ostatecznie zwyciężyła pracownia BBGK Architekci (Aneta Kulesza, Mateusz Góra, Mariusz Wronowski, Bartosz Świniarski, Tomasz Ploch, Wojciech Kotecki, Konrad Grabowiecki, Jan Belina Brzozowski i Marta Wereszczyńska). Autorzy zaproponowali wysokościowiec składający się z trzech, nieco przesuniętych względem siebie brył. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkania mają być lepiej doświetlone i – jak tłumaczą projektanci – 75% z nich będzie dysponować bezpośrednim widokiem na rzekę lub miasto. Nasze rozumienie budynku ikonicznego nie ogranicza się tylko do myślenia o kwestiach wizualnych – proporcjach i ukształtowaniu bryły albo kompozycji architektonicznej. Ikona ma być budynkiem dostępnym, aktywizującym przestrzeń swojego najbliższego otoczenia – deklarują architekci.

Konstrukcja budynku schowana jest w ścianach zewnętrznych oraz trzonach komunikacyjnych, więc układy mieszkań będą w pełni elastyczne i adaptowalne. Dostosowanie przestrzeni mieszkania do potrzeb użytkowników i możliwość wprowadzenia późniejszych zmian to dla nas ważny aspekt, który sprawia, że budynek będzie dobrze działał zarówno dziś, jak i za kilkadziesiąt lat – mówi Wojciech Kotecki z BBGK Architekci. Dodaje, że koncepcja wysokościowca w Porcie Popowice była dla pracowni sporym wyzwaniem. Staraliśmy się zaproponować budynek, który oprócz „bycia ikoną” pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizował otoczenie i stworzy dobrą relację z portem i wodą. Dużo uwagi poświęciliśmy przestrzeni publicznej, zamknięciu placu budynkami od strony ulicy, a jednocześnie zaproszeniu zieleni Parku Popowickiego pod samą więżę. Będą tam przestrzenie dla różnych aktywności: amfiteatr i trzy place – piknikowy, zabaw oraz fontann i mgły. Kawiarnie w parterze będą miały swoje ogródki w oświetlonej południowym słońcem części założenia – tłumaczy.W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu drugie miejsce zajęła pracownia Group-Arch. Trzecią nagrodę przyznano ex aequo WXCA (Szczepan Wroński, Paweł Grodzicki, Ewelina Szeląg, Edyta Filipczak i Michał Starzyński) oraz 3XA.

Gdzie powstanie nowy wrocławski wysokościowiec?

Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wizualizacje nagrodzonych projektów