Architektura MuratorProjektyCentrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach

Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach

Rozpoczęła się realizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach według projektu Studia BB Architekci. W ramach założenia powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.

Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach
Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice, ul. Rybnicka 199 B
AutorzyStudio BB Architekci, Barbara Uherek-Bradecka, Tomasz Bradecki, Paweł Gembalczyk
InwestorPrzedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach
Powierzchnia zabudowy604.0 m²
Powierzchnia użytkowa1679.0 m²

Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z budynkiem usługowo-biurowym powstanie przy ul. Rybnickiej 199 B na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. Będzie spełniać dwie funkcje: bieżącego nadzoru nad składowaniem i gospodarowaniem śmieci oraz edukacyjne w zakresie świadomości ekologicznej. Projekt obiektu opracowało lokalne Studio BB Architekci. Autorzy przewidzieli budowę parterowego budynku z zielonym dachem  przystosowanym do ruchu pieszych, który zostanie wkomponowany w zrekultywowaną hałdę odpadów. W projekcie zaproponowano elementy prefabrykowane i ekologiczne: blachę fałdową i belki konstrukcyjne z drewna klejonego. Na dachu przewidziano instalacje fotowoltaiczną oraz miejsce na ule dla pszczół – tłumaczy Tomasz Bradecki ze Studia BB Architekci.

Centrum Edukacji Ekologicznej również dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Na placu przed budynkiem pojawią się dysze wodne wraz z nietypowymi meblami miejskimi. Te ostatnie tworzą znak graficzny symbolizujący recykling. W miejscu, gdzie zaczyna się jedna ze ścieżek prowadząca na dach wkomponowano w teren stopnie do siedzenia. Powstanie tam przestrzeń do wypoczynku i prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu – dodaje architekt. Ścieżka edukacyjna prowadzić będzie w rejon Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Drugiego Życia Rzeczy, aby przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa, odwiedzający mogli zobaczyć cały teren instalacji przetwarzania odpadów.

W samym Centrum Edukacji Ekologicznej znajdą się biura, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna oraz przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna. Będą tu prezentowane prace uczniów gliwickich szkół oraz studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jak zapowiada inwestor, w projektach tych ukazane zostaną współczesne problemy ochrony środowiska, ekologii i instalacji przetwarzania odpadów połączone z wiedzą o ich segregacji i recyklingu. We wnętrzach architekci przewidzieli proste materiały i elementy wykończeniowe, głównie z betonu i drewna. Wyeksponowane zostaną też instalacje, a bezpośrednio przy sali konferencyjnej znajdzie się przeszklone pomieszczenie tzw. wymiennikowni, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z działaniem nowoczesnych technologii odzysku energii i ogrzewania budynku. Realizacja Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Zobacz także film z rozpoczęcia budowy CEE w Gliwicach

Saloniki testują miejskie meble z odpadów W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.
Spalarnia odpadów w Krakowie Modułowa bryła obiektu odzwierciedla odbywający się wewnątrz technologiczny proces spalania odpadów, a zarazem nawiązuje do otaczającego krajobrazu. Utylitarną funkcję udało się architektom zmienić w rodzaj poetyckiej metafory– pisze Marcin Brataniec.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Park Chrobrego w Gliwicach Realizacja wpisuje się w formułę projektowania holistycznego, które pozwala zachować walory przyrodnicze i krajobrazowe czy historyczne – o nowym projekcie biur visio architects and consultants i 44STO pisze Piotr Bujas.
Rozbudowa liceum im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach W projekcie nowego obiektu Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach architekci z ARP Manecki postawili na prostotę i minimalizm, nawiązując do pobliskiej zabudowy i charakteru miasta.
Biuro The Software House w Gliwicach Architekci, adaptując wnętrza zabytkowego budynku poczty na pomieszczenia biurowe, wykreowali przestrzeń, która spełniając światowe standardy pracy nie zatraca specyficznego klimatu małej firmy.
Gliwickie Dni Dziedzictwa 2018: architektura willi i rezydencji miejskich W ramach odbywających się już po raz szesnasty Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaplanowano cykl spacerów architektonicznych po rezydencjach i willach miejskich. To niepowtarzalna okazja, by zwiedzić 23, w większości niedostępne na co dzień gliwickie obiekty. Patronem wydarzenia jest „Architektura-murator”.
Cykl wykładów o architekturze: Gliwice na ich drodze Muzeum w Gliwicach zaprasza na cykl wykładów poświęconych architekturze i urbanistyce Gliwic, twórczości działających w mieście projektantów i budowniczych
X Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2012. Szlak drewnianych kościołów na Śląsku Dziesiąta edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, zaplanowana na 15 i 16 września, to świetna okazja do poznania sakralnych zabytków ziemi gliwickiej. Oprócz wycieczek szlakiem drewnianych  kościołów, w programie znalazły się m.in. pokazy tradycyjnej ciesiołki i rzeźby w drewnie, wykłady, wystawy...