Politechnika Gdańska

Centrum Ekoinnowacji w Gdańsku już w 2024 roku

2023-04-25 12:40

Dobiega końca budowa Centrum Ekoinnowacji w Gdańsku według konkursowego projektu pracowni Fort z 2015 roku. Nowe obiekty Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej mają zacząć działać już w przyszłym roku.

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej Gdańsk, ul. Siedlicka
Autorzy: Fort
Generalny wykonawca: Polimex
Inwestor: Politechnika Gdańska
Powierzchnia użytkowa: 10 000 m²
Koszt inwestycji: 200 mln PLN
Zakończenie realizacji: 2024

Ogłoszony przez Politechnikę Gdańską w 2015 roku konkurs architektoniczny dotyczył projektu przyszłej siedziby Centrum Ekoinnowacji wraz z garażem podziemnym oraz opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej całego kompleksu, w tym remontu i ewentualnej przebudowy istniejących obiektów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska (tzw. Hydro oraz Żelbet). Nowy obiekt zaplanowano między ulicami Siedlicką a Traugutta na terenie uczelnianego kampusu. Mają w nim powstawać nowoczesne ekologiczne rozwiązania m.in. dla budownictwa i transportu, dlatego – w założeniu organizatorów – sam musiał być przykładem ich zastosowania, wyznaczając nowy kierunek dla zielonego budownictwa. W zwycięskiej pracy przewidziano więc maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zmniejszenie zużycia wody oraz wyposażenie budynku w inteligentne systemy sterowania. Nasza praca odnosi się nie tylko do zabudowy historycznej, ale również do architektury współczesnej, która wciąż na terenie kampusu powstaje. Staraliśmy się znaleźć pomost pomiędzy historią a współczesnością. Zaproponowane rozwiązania są odpowiedzią na zadane programy funkcjonalno -użytkowe oraz przestrzenne, które były dosyć skomplikowane. Ich przygotowanie sprawiło nam sporo trudności. Tym większą mamy nadzieję, że uda się zrealizować ten obiekt – przyznał tuż po ogłoszeniu wyników Antoni Taraszkiewicz, współzałożyciel pracowni Fort.

Budowa Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się w 2021 roku. Według ostatnich zapowiedzi gmach ma zostać ukończony na przełomie 2023 i 2024 roku, a studenci i naukowcy PG będą mogli z niego w pełni korzystać od jesieni roku 2024. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem w specjalistyczną aparaturę wyniesie ok. 200 mln zł. Obiekt ma się stać zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu, tj. budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Będzie pełnić funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą. Czterokondygnacyjny gmach o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 10 tys. m² pomieści m.in. sale dydaktyczne i konferencyjno-szkoleniowe, specjalistyczne laboratoria i pomieszczenia biurowe. Budowa CEI to milowy krok naszej uczelni w realizacji inicjatyw nastawionych na ekologiczne, przyszłościowe rozwiązania i technologie. Tworzymy też przyjazne zaplecze do współpracy z samorządem i biznesem – mówił Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 kwietnia na terenie powstającej inwestycji.