Architektura MuratorProjektyCentrum komunikacyjne w Zakopanem

Centrum komunikacyjne w Zakopanem

Według koncepcji Urba Architects rozbudowany zostanie dworzec PKP, ale modernizacja czeka też centrum przesiadkowe przy stacji kolejki na Kasprowy Wierch.

Centrum komunikacyjne w Zakopanem
W pobliżu zakopiańskiego dworca z 1899 roku powstać ma m.in. trzypoziomowy parking typu park and ride oraz nowy dworzec dla komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej.

W ramach inwestycji planowana jest rozbudowa dworca PKP oraz usprawnienie komunikacji między dworcem a Kuźnicami wraz ze stworzeniem zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dolnej stacji kolejki liniowej na Kasprowy Wierch. Ogólną koncepcję wielobranżową dla całego przedsięwzięcia opracowało krakowskie biuro Urba Architects wyłonione w zorganizowanym przez władze Zakopanego konkursie ofert. Zadaniem architektów było przygotowanie szczegółowej specyfikacji wraz z kosztorysami oraz programem funkcjonalno-użytkowym, na podstawie którego w imieniu miasta wystąpili oni następnie o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014- 2020. Według koncepcji w pobliżu zabytkowego dworca kolejowego powstać ma trzypoziomowy parking typu Park and Ride, nowy dworzec dla komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej oraz osobny dla autobusów dalekobieżnych. Projekt dla Kuźnic obejmuje natomiast przeniesienie przystanków i obecnego postoju taksówek na poziom -1 oraz urządzenie w ich miejscu otwartej przestrzeni dla pieszych. W przyszłym roku ma zostać przeprowadzony przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj, w którym wyłoniony będzie wykonawca inwestycji. Jego zadaniem będzie rozwiniecie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz realizacja, którą zaplanowano na lata 2019-2021. W sierpniu tego roku władze miasta ogłosiły konkurs na koncepcję wybranych elementów nowego centrum. Zwycięzca zostanie zaproszony do pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją swojego projektu. Wyniki publikujemy poniżej.

Zakończenie realizacji: 2019

Centrum komunikacyjne w ZakopanemNIKACJI MIEJSKIEJ I AGLOMERACYJNEJ
W miejscu obecnych przystanków przy stacji kolejki linowej na Ksprowy Wierch powstanie otwarta przestrzeń dla pieszych.
Tagi:
Shelter House w Kościelisku: dom w duchu tatrzańskiego schroniska Shelter House w Kościelisku to najnowszy projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura. Autorzy odwołują się tu do górskich schronisk wznoszonych w Tatrach w tzw. stylu nowozakopiańskim.
Z widokiem na Tatry. Nowy zespół wypoczynkowy w Kościelisku projektu INDO Architekci Zakończyła się realizacja pierwszego etapu zespołu wypoczynkowego Enklawa Polany w Kościelisku. Na niewielkiej działce w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego stanęło osiem budynków z apartamentami na wynajem. Architekci zaproponowali ekonomiczne rozwiązania, w autorski sposób odwołując się do tradycyjnej architektury Podhala.
The Boats – nowy projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura Projekty Karpiel Steindel Architektura to połączenie współczesnego spojrzenia na architekturę z uznaniem dla lokalnej tradycji. Najnowsza realizacja – The Boats – również wpisuje się w charakter działań pracowni.
Ośrodek Rewita w Kościelisku od nowa: projekt modernizacji sanatorium Dłuskich Historyczny ośrodek Rewita w Kościelisku czeka przebudowa. Pracownie JAZ+ i MOJO architekci zwyciężyły w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy dawnego sanatorium Dłuskich.
Dworzec w Zakopanem od nowa. Wyniki konkursu na wybrane elementy zagospodarowania Rozpoczęła się długo oczekiwana realizacja wielofunkcyjnego centrum komunikacyjnego w Zakopanem. W ramach przedsięwzięcia otoczenie dworca kolejowego ulegnie diametralnej przemianie. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu wraz z elementami małej architektury. Zwyciężyła praca młodych architektów Tomasza Galicy i Anny Muras.
Nowy dworzec w Zakopanem Wkrótce rozpocznie się realizacja wielofunkcyjnego centrum komunikacyjnego w Zakopanem według projektu krakowskiej pracowni Urba Architects. W ramach inwestycji wyremontowany i rozbudowany zostanie dawny dworzec PKP, ale gruntowna modernizacja czeka też centrum przesiadkowe przy dolnej stacji kolejowej na Kasprowy Wierch.