Centrum Sztuki

Rozrzeźbiona struktura usytuowana nad wodą wyznacza centralną oś miasta. Założenie, przerywa matrycę bloków przy drodze szybkiego ruchu, otwierając widok do morza i na linii horyzontu Abu Zabi. (Zaha Hadid Achitects)

fotka z /zdjecia/ZHA_Abu_Dhabi_North_Elevation_a.jpg

Analityczne nauki organizacyjnych systemów i wzrost świata natury prowadzą do typologiczngo zbioru formalnego języka. Zorganizowane struktury symbolizują ruch, energię w miejskiej tkance. Rozchodzące się algorytmy i procesy symulacji użyte do rozwinięcia przestrzennych geometrii, nakładają pragmatyczne diagramy i architektoniczne interpretacje na serię cyklów iteracji. Te główne składniki biologicznej analogii (gałęzie, łodygi, owoce i liście) zostały przekształcone z abstrakcyjnych diagramów do architektonicznego projektu.
Abu Dhabi's Cultural District jest korytarzem, który prowadzi od Sheikh Zayed National Museum w kierunku morza. Ta znajdująca się w centrum miasta oś powiązana z promenadą bulwaru nadmorskiego wytwarza rozchodzącą się geometryczną strukturę będące przestrzenią centrum - wzrastającym organizmem.
Diagram oddziałujących na siebie dróg staje się głównym systemem organizacji dla budynku - integralną cechą projektu. Rzeźbiarski formularz centrum wypuszcza sieć kolejnych gałęzi. Architektura 62- metrowego, linearnego budynku stanowiąca zespół pochyłych struktur, zyskuje na zawiłości, kreuje wysokość i głębokość, osiągając wielokrotność płaszczyzn.

ABU DHABI PERFORMING ARTS CENTRE [ABU DHABI, UAE]

Klient: The Tourism Development and Investment Company of Abu Dhabi (TDIC)
Architekt: Zaha Hadid Architects i Patrik Schumacher
Kierownik projektu: Nils-Peter Fischer
Architekci projektu: Britta Knobel, Daniel Widrig
Zespół projektowy: Jeandonne Schijlen, Melike Altisinik, Arnoldo Rabago, Zhi Wang, Rojia Forouhar, Jaime Serra Avila, Diego Rosales, Erhan Patat, Samer Chamoun, Philipp Vogt, Rafael Portillo
Doradcy:
Theatre Consultants: AMPC Anne Minors Performance Consultants, London
Acoustics Consultants: Sound Space Design (Bob Essert), London
Structural, Fire, Traffic & Building Services Consultants: WSP Group, London, UK with WSP
Building Services Consultants (Middle East) Directors: Bill Price and Ron Slade
Cost Consultants: Gardiner & Theobald, London [UK] Gary Faulkner
Façade sample Construction: KGE King Glass Engineering Group [Zhuhai, China]
Wysokość: 62 m
Szerokość: 135 m
Łączna długość: 490 m
Całkowita powierzchnia użytkowa: 62.770 m2

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz o Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha List Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz do redakcji miesięcznika „Architektura-murator"
NOMINACJA OGÓLNOPOLSKA: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie NOMINACJA OGÓLNOPOLSKA: CENTRUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHANAJLEPSZY BUDYNEK KRAKOWA 1989-1999ULUBIENIEC KRAKOWA 1989-1999ŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA