Architektura MuratorProjektyDom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie

Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie

The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.

Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie-Jeziornie, proj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

Konstancin-Jeziorna, oddalony zaledwie 18 kilometrów od centrum Warszawy, to malownicza miejscowość z trzech stron otoczona Puszczą Kampinoską. To właśnie tu, w sąsiedztwie sosnowego starodrzewia powstaje The Sunny, najnowszy projekt krakowskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. Zaprojektowano budynek, który w warstwie semantycznej i estetycznej ma być architektonicznym lustrem, w którym odbije się genius loci. Natura jest tu zarówno natchnieniem, jak i wzorcem, a w pewnym sensie również tworzywem. Kompozycja materiałowa ma dać wyraz par excellence konstanciński i podkreślić tożsamość miejsca – wyjaśnia współautor obiektu Rafał Barycz.

Podobnie jak w jednym z wcześniejszych projektów, domu The Concrete w Izabelinie, architekci zdecydowali zastosować zabieg mimikry, upodobniając zewnętrzną „skórę” budynku do otoczenia. Elewacje pokryje więc jasnobeżowa, ręcznie formowana cegła, której odcień i chropowata faktura nawiązują do pni porastających działkę sosen. Ceramiczny bloczki, o długości dwóch zwykłych cegieł i wysokość zaledwie 38 mm, zostaną zastosowane w dwóch układach: pionowym i poziomym. Z uwagi na dużą liczbę drzew w sąsiedztwie budynku, zaproponowali też wyjątkowo duże przeszklenia, które – jak tłumaczą – będą zasysać słońce i światło do wnętrza. Budowa domu The Sunny ma się zakończyć w 2022 roku.

Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie-Jeziornie, proj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.