BXB studio w Szwajcarii

Dom Szwajcarski: polski projekt w Alpach Urneńskich

2023-06-12 16:07

Na zlecenie prywatnego inwestora BXB studio zaprojektowało wielofunkcyjny obiekt w jednej z miejscowości gminy Unterschächen w Szwajcarii. Tak zwany Dom Szwajcarski stanowi autorską interpretację tradycyjnej zabudowy regionu, łącząc pod jednym, wielospadowym dachem przestrzeń komercyjną, mieszkaniową i biurową, ale też... przystanek autobusowy.

Dom Szwajcarski Unterschächen, Szwajcaria
Autorzy: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół projektowy:  Bogusław Barnaś, Łucja Janik, Bartłomiej Mierczak, Marcin Owczarek, Magdalena Fuchs, Urszula Furmanik, Justyna Duszyńska-Krawczyk
Powierzchnia: 1050 m²
Projekt: 2021-2023

Czterokondygnacyjny Dom Szwajcarski stanąć ma przy jednej z głównych dróg biegnących przez gminę Unterschächen w kantonie Uri. Na zlecenie prywatnego inwestora zaprojektowało go BXB studio Bogusława Barnasia. W obiekcie miały znaleźć się apartamenty na wynajem, przestrzenie coworkingowe i handlowo-usługowe. Architekci wszystkie te funkcje rozplanowali na powierzchni 1000 m². Dodatkowo w podcieniu na parterze przewidzieli przystanek autobusowy, a na wysokości trzeciej kondygnacji, między budynkiem i zboczem, taras z zewnętrzną kuchnią. Jak tłumaczą, w warstwie formalnej obiekt stanowi współczesną interpretację tradycyjnej zabudowy regionu, tzw. Gotthard House. Zaproponowali więc budynek, który na betonowej bazie wspiera konstrukcję z drewna klejonego CLT i więźbę dachową pokrytą kamiennym łupkiem. Kształt tej ostatniej nawiązuje do charakterystycznych, zygzakowatych kompozycji układu dachów, spotykanych często wśród tradycyjnej zabudowy Alp.

Dom Szwajcarski

i

Autor: serwis prasowy proj. BXB studio Bogusław Barnaś

Lekka szkieletowa konstrukcja dachu mieści cztery dwupoziomowe apartamenty na wynajem oraz dwukondygnacyjną przestrzeń coworkingową. Kaskadowe usytuowanie zgrupowanych dachów pozwala otworzyć wszystkie wnętrza na spektakularny południowy widok alpejskich trzytysięczników – wyjaśnia Bogusław Barnaś.

I dodaje, że Dom Szwajcarski to budynek ekologiczny, który redukuje do minimum zużycie energii. Pomimo zaprojektowania aż sześciu kondygnacji, obiekt nie ma windy i jest wciąż łatwo dostępny dla każdego użytkownika. Strefa dzienna obydwu apartamentów znajduje się na łatwo dostępnym pierwszym piętrze, dopiero strefa nocna z sypialniami znajduje się na kondygnacji powyżej. Z kolei przestrzeń coworkingowa i apartamenty zlokalizowane na trzecim piętrze, dostępne są z poziomu zewnętrznego tarasu przyległego do stoku, dostępnego z nowo zaprojektowanego szlaku górskiego – opowiada architekt. Tworzymy tym samym nowe połączenie centrum miasteczka, przystanku autobusowego i zabytkowego kościółka zlokalizowanego powyżej Domu Szwajcarskiego – podkreśla.