KONKURS

Drewniany Zderzacz Hadronów. Hennig Larsen zaprojektuje nową siedzibę CERN

2024-02-19 11:52

Okrągły budynek z drewna - tak będzie wyglądał nowy budynek na terenie Prévessin - kampusu ośrodka badawczego CERN. Konkurs na jego projekt wygrała pracownia Hennig Larsen.

Spis treści

  1. B777 - nowa siedziba CERN
  2. CERN: ośrodek powołany przez 12 krajów
  3. Priorytetem jest niska emisja
Dworzec Metropolitalny w Lublinie

B777 - nowa siedziba CERN

Budynek B777 powstanie po francuskiej stronie granicy ze Szwajcarią, na której zlokalizowany jest cały kompleks, w skład którego wchodzi m.in. Wielki Zderzacz Hadronów - jedna z najbardziej znanych instalacji badawczych na świecie.

Larsen - specjalizująca się w projektowaniu budynków użyteczności publicznej, ale też terenów zielonych i parków - zaproponowała budynek na planie okręgu, o drewnianej, niskoemisyjnej konstrukcji. Stanie on w otoczeniu zieleni, na granicy parku i lasu, które mają płynnie przenikać do centralnego patio. Znajdą się w nim przestrzenie biurowe, laboratoryjne i warsztatowe. Jak tłumaczy zespół pracowni, projekt czerpie z pierwotnych założeń misji CERN, który miał jednoczyć naukowców we wspólnym dążeniu do wiedzy.

CERN: ośrodek powołany przez 12 krajów

Laboratorium powołane zostało do życia w połowie lat 50., przez ośrodki naukowe z 12 krajów, które zdecydowały się stworzyć największy ośrodek badawczy fizyki cząstek na świecie. Do jego misji B777 nawiązywać będzie samym swoim kształtem - tak jak akceleratory cząstek, będzie zbudowany na planie okręgu. W centrum znajdzie się atrium, ze strefami pracy i wypoczynku, połączonymi przez kładki. - Ucieleśnia miejsce, w którym można wymieniać wiedzę w nieoczekiwany sposób. Bez ślepych zaułków - przekonuje architekt.

Dziedziniec ma zapewnić możliwość pracy na świeżym powietrzu przez większą część roku. - Latem liście zapewniają cień, zimą taras stołówki wita promienie słońca, a podczas deszczowej pogody pasaż pełni funkcję zadaszonej przestrzeni - czytamy w autorskim opisie zwycięskiej pracy.

Budynek ma wtapiać się w otoczenie. Różnorodność biologiczna ma zapewnić, że będzie się rozwijał i zmieniał wraz z porami rok. - Środowisko zapewni wyjątkowe doświadczenie pracy, w którym możliwość aktywności na łonie natury zwiększa produktywność i dobre samopoczucie - tłumaczy Sonja Stockmarr z pracowni Henning Larsena.

Priorytetem jest niska emisja

Priorytetem projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i eksploatacyjnych. Konstrukcję zaprojektowano tak, aby można ją było zdemontować za pomocą prostych, rozbieralnych i mechanicznych połączeń, i ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Trójwymiarowa fasada maksymalizuje dostęp do światła dziennego, tworząc jednocześnie cień, który ogranicza nagrzewanie, co skutkuje niższym zużyciem energii na chłodzenie.

- B777 to coś więcej niż budynek; to wspólne zobowiązanie CERN, Henninga Larsena i Rambolla, aby przyczynić się do dynamicznego życia w tym wiodącym na świecie kampusie naukowo-badawczym. Współpracując jako zespół multidyscyplinarny, porównując zużycie materiałów i stosując zasady projektowania opartego na danych, nasze holistyczne myślenie gwarantuje, że każda decyzja będzie właściwa - mówi Graeme Stewart, dyrektor działu w firmie Ramboll, firmy specjalizującej się w doradztwie energetycznym, która jest partnerem pracowni Larsena przy tym projekcie.

Listen on Spreaker.

2k