Dworzec w Goleniowie

i

Autor: Archiwum Architektury Zwycięska koncepcja zapewnia bezkolizyjną komunikację pieszo-rowerową między częściami miasta leżącymi po przeciwnych stronach linii kolejowej. Powierzchnia całego kompleksu to ok. 8 tys. m2

Dworzec w Goleniowie

2015-09-30 11:26

Dwuetapowy konkurs SARP na projekt dworca kolejowo-autobusowego wraz z centrum kultury w Goleniowe wygrało biuro Riegler Riewe Architekci.

Jak przekonują władze Goleniowa, dworzec PKP z początku lat 70. XX wieku jest niefunkcjonalny i zbyt duży jak na potrzeby 20-tysięcznego miasta. W miejscu obiektu już od dawna planują węzeł przesiadkowy, do którego można byłoby dojechać samochodem czy rowerem, zostawić je na parkingu i w dalszą podróż udać się pociągiem lub autobusem. W ramach inwestycji powstać miałoby też centrum kultury z salami koncertowymi i wystawienniczymi oraz pomieszczeniami dla organizacji pozarządowych. Na projekt obu obiektów i zagospodarowanie ich najbliższego sąsiedztwa we współpracy z lokalnym SARP-em zorganizowały konkurs. Według zwycięskiej pracy nowy dworzec byłby obiektem parterowym, przeznaczonym do obsługi ruchu kolejowego i autobusowego. Pod ziemią znalazłby się dwupoziomowy parking oraz tunel prowadzący na perony i plac po drugiej stronie torów.

Rozpoczęcie realizacji: 2016