Architektura MuratorProjektyDworzec w Goleniowie

Dworzec w Goleniowie

Dwuetapowy konkurs SARP na projekt dworca kolejowo-autobusowego wraz z centrum kultury w Goleniowe wygrało biuro Riegler Riewe Architekci.

Dworzec w Goleniowie
Zwycięska koncepcja zapewnia bezkolizyjną komunikację pieszo-rowerową między częściami miasta leżącymi po przeciwnych stronach linii kolejowej. Powierzchnia całego kompleksu to ok. 8 tys. m2

Jak przekonują władze Goleniowa, dworzec PKP z początku lat 70. XX wieku jest niefunkcjonalny i zbyt duży jak na potrzeby 20-tysięcznego miasta. W miejscu obiektu już od dawna planują węzeł przesiadkowy, do którego można byłoby dojechać samochodem czy rowerem, zostawić je na parkingu i w dalszą podróż udać się pociągiem lub autobusem. W ramach inwestycji powstać miałoby też centrum kultury z salami koncertowymi i wystawienniczymi oraz pomieszczeniami dla organizacji pozarządowych. Na projekt obu obiektów i zagospodarowanie ich najbliższego sąsiedztwa we współpracy z lokalnym SARP-em zorganizowały konkurs. Według zwycięskiej pracy nowy dworzec byłby obiektem parterowym, przeznaczonym do obsługi ruchu kolejowego i autobusowego. Pod ziemią znalazłby się dwupoziomowy parking oraz tunel prowadzący na perony i plac po drugiej stronie torów.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.
Znamy nowy projekt dworca Olsztyn Główny. Modernistyczny budynek z 1971 roku zostanie wyburzony Nie udało się obronić przed rozbiórką olsztyńskiego Dworca Głównego. Modernistyczny obiekt autorstwa Zygmunta Kłopockiego z zespołem musi ustąpić miejsca nowemu, według projektu pracowni TPF z Warszawy.
Stacja Warszawa Zachodnia Najbardziej charakterystycznym elementem przebudowy stacji Warszawa Zachodnia jest nowe zadaszenie, którego geometrię kształtuje konstrukcja nośna, słupy w formie liter X i Y oraz świetliki zlokalizowane nad międzytorzem. O wyzwaniach związanych z budową nowej stacji Warszawa Zachodnia piszą Oliwia Dec-Wolszczak i Marcin Wolszczak.
Dworzec / Wolsztyn Realizacja łączy z pozoru odległe światy – kolej i miasto, chaos i porządek, ruch i spokój. Dyskretnie buduje kulturę przestrzeni dostępnej dla każdego – o nowej realizacji pracowni PL.architekci pisze Piotr Marciniak.
Jakich dworców chcemy: wyniki ankiety Dworzec kolejowy to szczególna wizytówka miasta. Dla ponad połowy turystów jest to pierwszy obiekt, który fotografują w nowym miejscu. Tylko 30% badanych uważa, że dworce należy ujednolicić – wynika z ankiety towarzyszącej konkursowi „Dworzec Roku 2021”.
Przebudowa dworców kolejowych w Toruniu według projektu pracowni RYSY Architekci PKP SA ogłosiły długo wyczekiwany przetarg na przebudowę dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto. Projekt modernizacji obu stacji opracowało biuro RYSY Architekci.