Dom jednorodzinny

Dynamiczna kompozycja poprzesuwanych względem siebie brył. Dom z tarasem przy Puszczy Kampinoskiej

2025-03-01 8:18

Dom na wydmie to projekt warszawskiej pracowni Exterio. Architekci wkomponowali obiekt w leśne zbocze, tworząc dynamiczną kompozycję poprzesuwanych względem siebie brył. Elewacja, choć z cegły, przypomina korę drzew - podobnie ona, cegły mają nieco chropowatą powierzchnię oraz mienią się odcieniami szarości i brązu. Ten dom stoi na skraju Puszczy Kampinoskiej i ma 276 metrów kwadratowych.

Spis treści

  1. Dom na skraju Puszczy Kampinoskiej
  2. Elewacja wykończona chropowatą cegłą
  3. Szklane balustrady i wielkie, narożne okna
  4. Dom projektu pracowni Exterio. Wizualizacje
The Sea Resort w Międzyzdrojach

Przypominamy materiał red. Tomasza Żylskiego z 2023 r.

Dom na skraju Puszczy Kampinoskiej

Dom na wydmie pod Warszawą
Autorzy: Exterio
Powierzchnia użytkowa: 276 m²
Realizacja: 2024-2025

Budynek zaplanowano na stromej działce na skraju Puszczy Kampinoskiej. Wykorzystując ukształtowanie terenu, architekci z warszawskiego studia Exterio zaprojektowali dynamiczną kompozycję lekko poprzesuwanych względem siebie trzykondygnacyjnych brył. Aby optycznie zmniejszyć skalę obiektu, całość podkreślili mocno zaznaczonymi pasami stropów.

Czytaj też:

Dom z własnym schronem. Luksusowym!

Elewacja wykończona chropowatą cegłą

Ze wzniesienia, na którym stanie willa rozciąga się malowniczy widok na położony poniżej las.

To właśnie wyjątkowym walorom przyrodniczym podporządkowaliśmy orientację obiektu na parceli. Od strony starodrzewu usytuowaliśmy wysunięty w jego stronę taras, który zawisa w przestrzeni niczym podest widokowy, stwarzając mieszkańcom wyjątkowe miejsce do odpoczynku – tłumaczy architekt Marcin Klukowski z biura Exterio. - W nawiązaniu do rosnących wokół sosen projektanci zaproponowali wykończenie elewacji cegłą. Podobnie jak kora drzew mają nieco chropowatą powierzchnię oraz mienią się odcieniami szarości i brązu – dodaje.

Szklane balustrady i wielkie, narożne okna

Wrażenie przenikania się wnętrza z zewnętrzem potęgują szklane balustrady oraz wielkogabarytowe, narożne okna w sypialniach i przestrzeni dziennej. Górny taras zaplanowano w formie zielonego dachu, który stanowi zarazem zadaszenie miejsca postojowego. W płaszczyźnie przekrycia „wycięto” prostokątny otwór, doświetlający wjazd do garażu.

Dom na wydmie dysponować będzie powierzchnią blisko 300 m². Stefę dzienną usytuowano na środkowym poziomie, z najlepszą ekspozycją krajobrazu od strony ogrodu. Znajduje się tutaj salon z jadalnią i kuchnią. Na wyższym poziomie zaplanowano trzy sypialnie, które również mają widok na otaczający las. Budowa obiektu powinna się zakończyć w 2025 roku.

Dom projektu pracowni Exterio. Wizualizacje

Architektura-murator. Podcast 30/30
Kto i dlaczego zakaże Ci budowy nowego domu?
Architektura Murator Google News