Architektura MuratorProjektyElewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew

Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew

Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.

Dom leśny projektu 81.waw.pl
Źródło: materiały prasowe

Budynek powstanie w malowniczym otoczeniu wśród sosnowych drzew. Chropowata faktura i ciemna barwa kory dla warszawskiej pracowni stała się impulsem, by zamiast charakterystycznego dla wielu projektów białego tynku, na elewacji zastosować elegancką kamienną okładzinę. Jej ciemną powierzchnię przełamali jasnym odcieniem drewna, którym wyłożono m.in. loggię i taras. Architekci nie zrezygnowali jednak z ulubionego języka form – przenikających się wzajemnie lub spiętrzonych prostopadłościanów i kubików.

Parter można podzielić na dwie strefy: salon oraz kuchnię z jadalnią. Zostały one rozdzielone klatką schodową, w której umieszczono wspornikowe schody na tle zielonej „żywej” ściany. Całość została dodatkowo doświetlona dużym dachowym świetlikiem. W części, w której znajduje się pokój dzienny, zaprojektowano główne wejście do domu.

Kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń z dużym przeszkleniem na dwie strony działki. Doskonale oświetla to całe pomieszczenie. Dodatkowo mamy jeszcze lepszy kontakt z otaczająca nas naturą – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Za kuchnią znajdują się ukryte drzwi, które prowadzą do części gospodarczej budynku (spiżarnia, kotłownia, garaż). Nietypowym rozwiązaniem jest oddzielenie garażu od głównego wejścia do domu, które wynikło z możliwości zabudowy na działce. Dzięki wprowadzeniu dodatkowej garderoby przy garażu, rozwiązanie to zdaje jednak egzamin. Z garażu jest bardzo blisko do kuchni, do której łatwo przenieść zakupy.

Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Podzielone jest na dwie strefy - pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona, gwarantując prywatność – dodaje Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl

Na piętrze od strony ulicy znajduje się zadaszony taras, a okna zostały przysłonięte drewnianymi przesuwnymi żaluzjami. Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu.

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Dom łąka Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.
Dom Yenga projektu 81.waw.pl Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.
Dom Pawilon projektu 81.waw.pl Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.
Muzyczne wnętrza klubu studenckiego Gama Projekt przebudowy studenckiego klubu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina powstał w pracowni 81.waw.pl. Inspiracją dla utrzymanych w bieli i czerni wnętrz była kolorystyka fortepianu.