Architektura MuratorProjektyFabryka Norblina – odNOWA

Fabryka Norblina – odNOWA

Po blisko dekadzie przygotowań rusza realizacja wielofunkcyjnego zespołu na terenie dawnej fabryki Norblina w Warszawie. Projekt zabudowy dwuhektarowego terenu przygotowało biuro PRC Architekci i architekt Piotr Blaim.

Fabryka Norblina – odNOWA
Projekt ArtN – nowa zabudowa terenu dawnej fabryki Norblina; autorzy: PRC Architekci i Piotr Blaim

Fabryka Norblina: historia

Zakłady Norblina, produkujące wyroby metalowe i platerowane, działały przy ul. Żelaznej od końca XIX wieku (po wojnie jako Walcowania Metali Warszawa). Dziś to wyjątkowo atrakcyjny teren w samym centrum miasta. W 2008 roku działkę z 11 zabytkowymi budynkami kupiła grupa Capital Park. Pierwszą koncepcję rewitalizacji tego miejsca na jej zlecenie przygotowało biuro JEMS Architekci. Przewidywała ona m.in. wzniesienie trzech wież mieszkalnych o wysokości do 18 kondygnacji, które nawiązywać miały do fabrycznych kominów. Ostatecznie konserwator nie zgodził się na ich realizację. Kolejny projekt modernizacji fabryki Norblina opracowało biuro PRC Architekci i architekt Piotr Blaim z Capital Park. Zakłada on realizację 8-piętrowych budynków, w które wkomponowane zostaną obiekty historyczne, w tym dziewięć wpisanych do rejestru zabytków. Pod częścią z nich zaplanowano aż 4 kondygnacje podziemne (trzypoziomowy parking, jedno piętro na handel i usługi). To duże wyzwanie, bo w tym rejonie występuje wysoki poziom wód gruntowych i ściany szczelinowe mogą sięgać nawet 33 metry w głąb. W centralnej części założenia przewidziano pasaż, wokół którego skupią się sklepy i kawiarnie. Tu staną też odnowione maszyny fabryczne.

Od fabryki Norblina do ArtN

Projekt ArtN ma za sobą długą historię. Grupa Capital Park zakupiła teren dawnej fabryki w 2008 roku. Przez te kilka lat koncepcja ewoluowała wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów i najemców. ArtN będzie przykładem nowej jakości na rynku, miejscem łączącym historię z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i niespotykaną do tej pory liczbą funkcji. Wkomponowanie w projekt muzeum, teatru, kina, licznych konceptów gastronomicznych, butików i BioBazaru nada tej przestrzeni szczególny charakter – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor generalna ArtN i członek zarządu Grupy Capital Park. W ramach modernizacji i rozbudowy fabryki Norblina powstanie ponad 64 tys. m² powierzchni użytkowej (40 tys. m² przeznaczono na biura, 24 tys. m² na lokale handlowo-usługowe i przestrzeń kulturalno-rozrywkową). Projekt usługowo-handlowo-kulturalny będzie podzielony na siedem stref według autorskiej koncepcji The place to work. The place to be: Leisure & Entertainment (fitness, teatr, kameralne kino, centrum gier, przestrzeń dla dzieci), BioBazar (nowoczesny targ z ekologicznymi produktami), Food & Taste Experience (37 różnego typu konceptów gastronomicznych), Slow retail (handlowe uliczki z butikami), Health & Wellness (Beauty House), Museum i Convenience (supermarket). ArtN będzie przy tym przestrzenią otwartą, dostępną przez całą dobę.

Fabryka Norblina: między histoią i współczesnością

Jednym z kluczowych elementów projektu przebudowy dawnej fabryki Norblina jest kontrast, tworzenie osi widokowych i ciągów pieszych. Motywem przewodnim jest tu łączenie historycznych i współczesnych budynków, podkreślanie ich kontrastów, ale i komplementarności. Wszystkie budynki będą zawierały detale nawiązujące do historii dawnej fabryki Norblina i ludzi z nią związanych. Ważne daty i nazwiska będą ozdabiały fasady – na starych budynkach będą wykonane w formie trójwymiarowych napisów ze stali, nałożonych na fasadę, a na nowych budynkach zastosowana zostanie odwrotna technologia – napisy będą wycięte w płytach stalowych fasady i podświetlone od tylu. Historyczne aluzje widać będzie również w wykorzystanych materiałach – cegle, betonie, metalu, profilach stalowych, szkle zbrojeniowym i bruku. W nowych budynkach fabryki Norblina zastosowana będzie również charakterystyczna i przyciągająca wzrok blacha kortenowa, w tym w budynkach zlokalizowanych od strony ul. Prostej. Hala 520t, która w większości przeznaczona zostanie na funkcje muzealne, będzie wykonana z jednej strony z kortenu i szkła, z drugiej z zachowanej starej cegły. Realizacja ma się zakończyć w IV kwartale 2020 roku.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.