Fabryka Norblina – odNOWA

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt ArtN – nowa zabudowa terenu dawnej fabryki Norblina; autorzy: PRC Architekci i Piotr Blaim

Fabryka Norblina – odNOWA

2017-12-21 18:31

Po blisko dekadzie przygotowań rusza realizacja wielofunkcyjnego zespołu na terenie dawnej fabryki Norblina w Warszawie. Projekt zabudowy dwuhektarowego terenu przygotowało biuro PRC Architekci i architekt Piotr Blaim.

Fabryka Norblina: historia

Zakłady Norblina, produkujące wyroby metalowe i platerowane, działały przy ul. Żelaznej od końca XIX wieku (po wojnie jako Walcowania Metali Warszawa). Dziś to wyjątkowo atrakcyjny teren w samym centrum miasta. W 2008 roku działkę z 11 zabytkowymi budynkami kupiła grupa Capital Park. Pierwszą koncepcję rewitalizacji tego miejsca na jej zlecenie przygotowało biuro JEMS Architekci. Przewidywała ona m.in. wzniesienie trzech wież mieszkalnych o wysokości do 18 kondygnacji, które nawiązywać miały do fabrycznych kominów. Ostatecznie konserwator nie zgodził się na ich realizację. Kolejny projekt modernizacji fabryki Norblina opracowało biuro PRC Architekci i architekt Piotr Blaim z Capital Park. Zakłada on realizację 8-piętrowych budynków, w które wkomponowane zostaną obiekty historyczne, w tym dziewięć wpisanych do rejestru zabytków. Pod częścią z nich zaplanowano aż 4 kondygnacje podziemne (trzypoziomowy parking, jedno piętro na handel i usługi). To duże wyzwanie, bo w tym rejonie występuje wysoki poziom wód gruntowych i ściany szczelinowe mogą sięgać nawet 33 metry w głąb. W centralnej części założenia przewidziano pasaż, wokół którego skupią się sklepy i kawiarnie. Tu staną też odnowione maszyny fabryczne.

Od fabryki Norblina do ArtN

Projekt ArtN ma za sobą długą historię. Grupa Capital Park zakupiła teren dawnej fabryki w 2008 roku. Przez te kilka lat koncepcja ewoluowała wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów i najemców. ArtN będzie przykładem nowej jakości na rynku, miejscem łączącym historię z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i niespotykaną do tej pory liczbą funkcji. Wkomponowanie w projekt muzeum, teatru, kina, licznych konceptów gastronomicznych, butików i BioBazaru nada tej przestrzeni szczególny charakter – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor generalna ArtN i członek zarządu Grupy Capital Park. W ramach modernizacji i rozbudowy fabryki Norblina powstanie ponad 64 tys. m² powierzchni użytkowej (40 tys. m² przeznaczono na biura, 24 tys. m² na lokale handlowo-usługowe i przestrzeń kulturalno-rozrywkową). Projekt usługowo-handlowo-kulturalny będzie podzielony na siedem stref według autorskiej koncepcji The place to work. The place to be: Leisure & Entertainment (fitness, teatr, kameralne kino, centrum gier, przestrzeń dla dzieci), BioBazar (nowoczesny targ z ekologicznymi produktami), Food & Taste Experience (37 różnego typu konceptów gastronomicznych), Slow retail (handlowe uliczki z butikami), Health & Wellness (Beauty House), Museum i Convenience (supermarket). ArtN będzie przy tym przestrzenią otwartą, dostępną przez całą dobę.

Fabryka Norblina: między histoią i współczesnością

Jednym z kluczowych elementów projektu przebudowy dawnej fabryki Norblina jest kontrast, tworzenie osi widokowych i ciągów pieszych. Motywem przewodnim jest tu łączenie historycznych i współczesnych budynków, podkreślanie ich kontrastów, ale i komplementarności. Wszystkie budynki będą zawierały detale nawiązujące do historii dawnej fabryki Norblina i ludzi z nią związanych. Ważne daty i nazwiska będą ozdabiały fasady – na starych budynkach będą wykonane w formie trójwymiarowych napisów ze stali, nałożonych na fasadę, a na nowych budynkach zastosowana zostanie odwrotna technologia – napisy będą wycięte w płytach stalowych fasady i podświetlone od tylu. Historyczne aluzje widać będzie również w wykorzystanych materiałach – cegle, betonie, metalu, profilach stalowych, szkle zbrojeniowym i bruku. W nowych budynkach fabryki Norblina zastosowana będzie również charakterystyczna i przyciągająca wzrok blacha kortenowa, w tym w budynkach zlokalizowanych od strony ul. Prostej. Hala 520t, która w większości przeznaczona zostanie na funkcje muzealne, będzie wykonana z jednej strony z kortenu i szkła, z drugiej z zachowanej starej cegły. Realizacja ma się zakończyć w IV kwartale 2020 roku.