Francis Kéré zaprojektuje pawilon letni galerii Serpentine w Londynie

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Pawilonu Serpentine 2017 projektu Francisa Kéré ©Kéré Architecture

Francis Kéré zaprojektuje pawilon letni galerii Serpentine w Londynie

2017-02-23 16:45

Londyńska galeria Serpentine ujawniła projekt kolejnego pawilonu, który latem tego roku stanie na terenie ogrodów Kensington. Tymczasowa konstrukcja powstanie według koncepcji Francisa Kéré.

Od szesnastu lat Serpentine Gallery w Londynie zaprasza znanych architektów do zaprojektowania pawilonu, który służy jako miejsce spotkań oraz prezentacji programu letniego galerii. Konstrukcja o powierzchni 300 m2 staje w ogrodach Kensington na czas czterech miesięcy. Od momentu powołania inicjatywy do życia w 2000 roku, autorami pawilonu byli m.in. Zaha Hadid, Toyo Ito, Oskar Niemeyer, Peter Zumthor i Bjarke Ingels.

W tym roku wyboru projektanta dokonali dyrektor artystyczny galerii Hans Ulrich Obrist i Yana Peel, którzy po konsultacji z Davidem Adjaje i Richardem Rogersem do opracowania koncepcji tegorocznego pawilonu zaprosili Diébédo Francisa Kéré. Pochodzący z Burkina Faso architekt prowadzi pracownię Kéré Architecture z siedzibą w Berlinie.

Projekt zakłada budowę obiektu o owalnej podstawie zwieńczonej okazałym dachem, dla którego inspiracją stała się rozłożysta korona drzewa. W Burkina Faso, ludzie spotykają się pod drzewami, by w ich cieniu wykonywać codzienne czynności. Zaprojektowany przeze mnie pawilon posiada nadwieszony baldachim wykonany ze stali i transparentnej powłoki, która wpuszcza światło dzienne do środka jednocześnie chroniąc wnętrze przed deszczem. Takie połączenie cech wspiera poczucie swobody i wspólnoty – mówi architekt.

Wsparty na stalowej konstrukcji baldachim umożliwia cyrkulację powietrza, chroniąc jednocześnie przed zmienną londyńską pogodą. Dzięki wklęsłej formie dachu i zaprojektowanemu po środku otworowi, woda opadowa spływa do wnętrza pawilonu tworząc niewielki wodospad. Następnie odprowadzana jest do zbiorników i wykorzystywana do podlewania trawników w czasie suchych dni.

Wieczorem pawilon staje się źródłem światła filtrowanego z wnętrza przez perforacje dachu i ścian. W mojej rodzinnej wiosce Gando, zawsze łatwo jest zlokalizować miejsce świętowania wchodząc na drzewo i wypatrując w ciemności źródła światła. Niewielkie światło staje się coraz większe, gdy do wydarzenia dołączają kolejni ludzie. W ten sposób pawilon staje się symbolem opowiadania historii i bycia razem – wyjaśnia architekt.

Diébédo Francis Kéré jest głównym projektantem w berlińskiej pracowni Kéré Architecture, założonej 2005 roku. Kéré urodził się w 1965 roku w Gando w Burkina Faso. Studiował architekturę Na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Jego projekty zyskały międzynarodowe uznanie, o czym świadczą liczne nagrody m.in. architektoniczna nagroda Agi Khana (2004) przyznana za słynny już budynek szkoły podstawowej zrealizowany w rodzinnej wiosce Gando, LOCUS Global Award for Sustainable Architecture (2009), Global Holcim Award Gold (2011 i 2012), Green Planet Architects Award (2013), Schelling Architecture Foundation Award (2014). Jego dokonania zaprezentowano na kilku wystawach m.in. „Francis Kére. Radically Simple“ w monachijskim Haus der Kunst (2016).

Kéré jest autorem realizacji zlokalizowanych w takich krajach jak Burkina Faso, Mali, Chinach, Mozambiku, Kenii, Togo, Sudanie, Niemczech i Szwajcarii.