Architektura MuratorProjektyHala sportowo-widowiskowa w Suwałkach

Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach

Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.

Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach
Główne wejście do hali zaprojektowano od strony niewielkiego placu, skąd rozchodzą się dwie osie kompozycyjne – jedna wiodąca na stadion, druga w kierunku jeziora; il. serwis prasowy

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez władze Suwałk było opracowanie projektu hali spełniającej wymagania międzynarodowych i krajowych federacji sportowych, która dysponowałaby widownią na 2100 osób. Obiekt zaplanowano w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu piłkarskiego Wigry, na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Zarzecze, położonego nad jeziorem Arkadia w centrum miasta. Uczestnicy oprócz zagospodarowania otoczenia hali mieli zaproponować też nowe zagospodarowanie parkingu między ul. Grunwaldzką i areną piłkarską. Głównym założeniem zwycięskiej pracy jest przestrzenne i funkcjonalne zintegrowanie obiektu z budynkiem stadionu.

Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach
Widok od strony jeziora; il. serwis prasowy

Architekci postanowili optycznie zmniejszyć skalę nowej bryły m.in. poprzez cofnięcie wysokiej ściany od strony głównej promenady oraz ukrycie kondygnacji technicznej i szatniowej w istniejącym nasypie ziemnym. Z kolei na elewacjach zaplanowali wykorzystanie cegły klinkierowej oraz szarych i grafitowych perforowanych okładzin, nawiązujących do wykończenia stadionu i charakterystycznych suwalskich budynków. W ramach koncepcji przewidziano również budowę nowej nadwodnej przestrzeni publicznej, kompozycyjnie powiązanej z tarasami widokowymi wzdłuż południowej elewacji hali. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 6800 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2017

Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Sala gimnastyczna Arc / Bali Wyzwanie stanowiło zadaszenie o dużej rozpiętości, wykonane z wiązek bambusa tworzących konstrukcję w postaci wzajemnie przenikających się łuków parabolicznych. O technicznych aspektach budowy sali gimnastycznej Arc w zespole tzw. Zielonej Szkoły na Bali pisze Wiktor Kowalski.
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.
Hala sportowa jak miejski ogród według projektu biura DreamWorlds z Mysłowic Władze warszawskiej dzielnicy Praga-Północ zorganizowały pierwszy w historii konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie hali sportowej przy podstawówce na Białostockiej. Zwyciężyła pracownia DreamWorlds z Mysłowic.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.