Konkurs na projekt zagospodarowania 16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta w Gdańsku zorganizowały dwie belgijskie firmy deweloperskie, Re-Vive i Alides, które obecnie są właścicielami tego obszaru. Chęć udziału w przedsięwzięciu wyraziło 16 biur architektonicznych. Ostatecznie do drugiego etapu zaproszono trzy: Henning Larsen z Danii, MVRDV z Holandii i Studio Paola Vigano z Włoch. Uczestnicy mieli zaproponować sposób na ochronę i ekspozycję najcenniejszych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz nowe, atrakcyjne obiekty o różnorodnym przeznaczeniu, w tym biura, hotele, punkty handlowo-usługowe i ok. 3,5 tys. mieszkań.
Projekt studia Henning Larsen powstał we współpracy z warszawskim biurem BBGK Architekci oraz gdańskim A2P2, prowadzonym przez Monikę Arczyńską i Łukasza Pancewicza. Autorzy przekonali jury bardzo starannym podejściem zarówno do koncepcji poszczególnych budynków i przestrzeni publicznych, jak i elementów zabytkowych. Zdaniem sędziów taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca i uzupełnić ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną. Ważne było dla nas zachowanie unikalnych walorów historycznych Stoczni Cesarskiej przy jednoczesnym stworzeniu nowego i silnego połączenia z centrum Gdańska, które również zwiększy integrację społeczną. Dla nas rewitalizacja miast polega na tworzeniu długoterminowej wartości dla danego obszaru – ekologicznie, społecznie i finansowo. Cieszymy się na wprowadzenie Stoczni Cesarskiej w nową erę – mówi Jacob Kurek, partner w pracowni Henning Larsen.
Zwycięska praca uzyskała również rekomendację specjalnie powołanej Komisji ds. Jakości, która stanowiła ciało doradcze dla jury. W jej skład weszli urbaniści, architekci, organizacja społeczna oraz eksperci rynkowi. „Nie była to łatwa decyzja, ponieważ końcowe projekty prezentowały bardzo wysoki poziom. W tym przypadku nasza rekomendacja została udzielona tej, która oferowała najbardziej żywe i różnorodne środowisko miejskie – mówi profesor Piotr Lorens, przewodniczący komisji.
Dokładne analizy terenu i budynków doprowadziły do wypracowania strategii konserwacji, która opiera się na istniejących elementach, równocześnie proponując nowe funkcje. Będą one stanowić wartość dodaną dla całego obszaru, a wśród nich proponuje się takie rozwiązania, jak targ żywności i być może muzeum sztuki współczesnej. Dodatkowo, nadbrzeżna promenada w połączeniu z trzema charakterystycznymi miejscami publicznymi zmieni Stocznię Cesarską w prawdziwe miejsce spotkań – czytamy w komunikacie prasowym.
Jak przejść od inspiracji do projektu? Przeczytaj tutaj.