Spis treści
Budynek Holm House 5 | Warszawa, ul. Zdziechowskiego |
Autorzy: | Kulczyński Architekt |
Inwestor: | Skanska |
Realizacja: | 2025 |
Stary dąb i efekt kropli wody
Ostatni etap osiedla Holm House w Warszawie to 9-kondygnacyjny blok przy ul. Zdziechowskiego. W budynku znajdzie się 78 mieszkań o powierzchni od 27 do niemal 110 m². Projekt na zlecenie firmy Skanska opracowało biuro Kulczyński Architekt. Największym wyzwaniem dla autorów była ochrona 150-letniego dębu rosnącego pośrodku działki. Kluczową rolę odgrywało umiejscowienie drzewa. Aby możliwa była realizacja zabudowy, konieczne było stworzenie unikalnej koncepcji – mówi Bogdan Kulczyński. Przy opracowaniu projektu architekci ściśle współpracowali z wykonawcą, ale też dendrologami i arborystami.
Zainspirował nas tzw. efekt kropli wody, która spadając na taflę, tworzy idealne okręgi. W naszym projekcie drzewo stanowi centralny punkt inwestycji, a biegnące wokół niego okręgi wyznaczają pozycję terenów zielonych i małej architektury – dodaje Kulczyński. Ostatecznie autorzy zaproponowali obiekt na planie litery L, którego krótszy bok tarasowo obniża się ku ulicy. W projekcie Holm House 5 postawiliśmy na nowoczesną bryłę z wyraźnymi kształtami geometrycznymi, co stanowi kontrast wobec naturalnego, nieregularnego kształtu dębu – tłumaczy architekt.
Dwa lata pielęgnacji
Jak informuje inwestor, przygotowanie dębu do rozpoczęcia budowy obejmowało liczne konsultacje z ekspertami oraz specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, które miały wzmocnić jego kondycję. Prace te były wykonywane pod nadzorem rzeczoznawcy i biegłego sądowego w zakresie ochrony środowiska Jaremy Andrzeja Rabińskiego. Dąb na działce Holm House 5 jest wyjątkowy ze względu na swoją wiekową historię. Przez blisko dwa lata prowadziliśmy nad nim intensywną opiekę, wykonując niezbędne zabiegi, takie jak zabezpieczenie systemu korzeniowego, stałe kontrolowanie kondycji oraz regularne podlewanie. Zapewniliśmy mu odpowiednie wartości odżywcze i monitorowaliśmy jego stan w każdym szczególe. To niespotykany przykład aktywnej i zaangażowanej współpracy między architektami, deweloperem i ekspertami ds. zieleni, której celem było zachowanie tego wyjątkowego drzewa, jako centralnego elementu projektu – mówi Rabiński.
W budynku zastosowany zostanie system odzysku wody szarej. Będzie ona wykorzystywana m.in. do spłukiwania toalet w mieszkaniach. Zakończenie realizacji planowane jest na czwarty kwartał 2025 roku.