Współczesny dom jednorodzinny

Jaki dom postawić pośród PRL-owskich kostek? Projekt autorstwa tu.studio

2023-09-13 15:37

Zamiast wyróżniać się z kontekstu i epatować formą, architekci z tu.studio postawili na mimetyzm. W projekcie domu98 nawiązali do typowych PRL-owskich kostek, które dominują w okolicy.

Spis treści

  1. Współczesna interpretacja domu kostki
  2. Dom kostka 2.0
  3. Kostka w ogrodzie: prostota i funkcjonalność 
Nazwa dom98
Lokalizacja Dolny Śląsk, obrzeża Wrocławia
Pow. użytkowa 212 m²
Pow. terenu 800 m²
Kubatura 930 m³
Data projektu 2023
Data realizacji (planowana) Jesień 2024

Współczesna interpretacja domu kostki

Szukanie inspiracji w architekturze PRL-u wydaje się ostatnio coraz popularniejsze. Przodują w tym zwłaszcza młode biura. Stawiając czoła uprzedzeniom, dostrzegają walory typowych projektów minionej epoki. Architekci z tu.studio wzięli na warsztat popularny niegdyś dom kostkę, nadali mu jednak zupełnie nowy wyraz. Na jednym z peryferyjnych osiedli Wrocławia zaprojektowali współczesną interpretację tego typu obiektu, w którym zamieszkać ma małżeństwo z dwójką dzieci.

Dom zaprojektowany został na wyjątkowej miejskiej działce, która urzeczywistnia marzenia inwestorów o dobrym dostępie do centrum z równoczesną bliskością terenów zielonych. Budynek zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy, wśród PRL-owskich kostek i starodrzewia, natomiast tył działki otwiera się na park – opisują autorzy

Dom kostka 2.0

Główny plan domu zawiera się w prostopadłościennej bryle, ale kompozycję dopełnia półotwarta przestrzeń wykreślona częścią techniczną. Jednocześnie, trzy zielone przestrzenie pozwalają na równoważne zagospodarowanie przestrzeni działki.

Projekt przełamuje rytm otaczającej zabudowy. W epoce kostek, w pierzei ulicy dominowały elewacje z obowiązkowym balkonem, florystyczno-rzeźbiarskim zagajnikiem w przedpolu czy charakterystyczne schody prowadzące na pierwsze piętro. Tu, o zmianie priorytetów świadczą zaślepiona ściana frontowa oraz przeniesienie środka ciężkości kompozycji na taras z ogrodem, schowany na tyłach działki.

tu.studio98

i

Autor: tu.studio

Od frontu zaprojektowano parterową część techniczną, która, pozbawiona okien, odcina się od ulicy. Funkcja mieszkalna znajduje się w dwukondygnacyjnej bryle z przeszkleniami kadrującymi widoki na ogród i park. „Wycięte” patio sprawia, że ogród przenika do wnętrza domu i tworzy kameralne miejsce odpoczynku.

Kostka w ogrodzie: prostota i funkcjonalność 

Minimalizm wnętrza podkreślono osią schodów jednobiegowych, widocznych po wejściu do głównej części budynku. Okna umieszczone na osiach pomieszczeń wprowadzają zielone otoczenie do środka, dzięki czemu część jadalniana zyskała dodatkowe światło, a będąc przedłużeniem kuchni nabiera wspólnotowego charakteru.

tu.studio98

i

Autor: tu.studio

Inwestorom zależało na odcięciu się od zgiełku miasta i stworzeniu prywatnej oazy spokoju. Zaprojektowane patio oraz duży taras od strony ogrodu są kluczowymi elementami bryły. Postawiłyśmy na prosty i zwarty układ funkcjonalny, uzupełniony kilkoma szczególnymi elementami takimi jak: podcień wejściowy z ławką, centralna klatka schodowa rozdzielająca przestrzeń dzienną czy główna sypialnia z dodatkowym tarasem i pokojem kąpielowym.